Home > Αθλητικά > Α΄ Ερασιτεχνική Ο Ξηροπόταμος πρωταθλητής 2016-2017

Α΄ Ερασιτεχνική Ο Ξηροπόταμος πρωταθλητής 2016-2017

Α΄ Ερασιτεχνική

Ο Ξηροπόταμος πρωταθλητής 2016-2017

Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος ο Ξηροπόταμος κέρδισε μέσα στην Καλλίφυτο με 4-1 και κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα και ταυτόχρονα την άνοδο στην Γ’ Εθνική. Κουμπρόγλου, Βρεμέντζαλης οι σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου για τον Ξηροπόταμο, ενώ άλλα δυο γκολ πέτυχαν οι Άρμεν, Μπερούκας στο δεύτερο 45λεπτο. Το γκολ για τους γηπεδούχους ο Παυλίδης στο 44’ που μείωσε σε 1-2.

Το ενδιαφέρον λίγο πριν το τέλος του πρωταθλήματος πάει στην ουρά της βαθμολογίας και για τις τρεις ομάδες που θα υποβιβαστούν. Περιθώρι, Μοναστηράκι έχουν ήδη πάρει το εισιτήριο για τη Β’ Ερασιτεχνική, ενώ Φωτολίβος, Κύργια, Σιταγροί παλεύουν για την παραμονή.

Τα Κύργια γνώρισαν την ήττα μέσα στην έδρα τους από την Χωριστή που κάνει μια εντυπωσιακή πορεία στο δεύτερο γύρο. Ο Σαββίδης στο 70’ έκανε το 0-1 ενώ δέκα λεπτά αργότερα οι Τάσσιος, Ζαπράνης ανέβασαν τον πήχη του σκορ στο 0-3. Τα Κύργια προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως τα γκολ των Αρβανιτίδη, Γρηγοριάδη δεν ήταν αρκετά για να δώσουν πολύτιμους βαθμούς στα Κύργια.

Το Φωτολίβος κέρδισε 4-1 μέσα στον Πανδραμαϊκό. Οι σκόρερ για το Φωτολίβος Δικταπανίδης, Χατζίδης, Χαραλαμπίδης, Δροσίδης.

Οι Σιταγροί εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους και κέρδισαν 3-0 την Πετρούσα. Ο Τρελόπουλος στο 20’ έκανε το 1-0, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο το τελικό 3-0 έκαναν οι Κονσούλια, Παρασκευαΐδης.

Ο Βώλακας κέρδισε 2-1 το Καλαμπάκι. Μαριγγος, Στάικος οι σκόρερ του Βώλακα ενώ για το Καλαμπάκι στο δεύτερο ημίχρονο μείωσε ο Καλαϊτζίδης κάνοντας το τελικό 2-1.

Αναλυτικά η βαθμολογία και τα αποτελέσματα.