Home > Αθλητικά > Α1 Χάντμπολ Γυναικών Μ.Αλέξ. Γιαννιτσών – Α.Ο. Προσοτσάνης 32-30

Α1 Χάντμπολ Γυναικών Μ.Αλέξ. Γιαννιτσών – Α.Ο. Προσοτσάνης 32-30

Α1 Χάντμπολ Γυναικών

Μ.Αλέξ. Γιαννιτσών – Α.Ο. Προσοτσάνης 32-30

Την ήττα, στις λεπτομέρειες για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι γνώρισαν τα κορίτσια του Α.Ο. Προσοτσάνης, από την αντίστοιχη ομάδα των Γιαννιτσών, με 32-30 για το Πρωτάθλημα της Α1 Χάντμπολ Γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους ωστόσο να παίρνουν μια πολύ μικρή διαφορά (10-8) μετά το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, και πραγματοποιώντας ένα καλό τελευταίο πεντάλεπτο κράτησε τη διαφορά στο υπέρ του 16-13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Προσοτσάνης προσπάθησε φιλότιμα να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην εμπειρία των γηπεδούχων που με σωστή διαχείριση του παιχνιδιού κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τελικό 32-30.

Το τέλος του πρώτου γύρου, βρίσκει την πρωτάρα στην κατηγορία, Προσοτσάνη, στην τελευταία θέση μαζί με την ΑΟΑΟΔΚ Vtech. Οι δυο ομάδες, μαζί με την Πυλαία, θα παλέψουν για τα δυο εισιτήρια που δίνουν και την παραμονή στην κατηγορία. Σίγουρα, η απειρία των νεαρών σε ηλικία παικτριών της Προσοτσάνης έπαιξε σημαντικό ρόλο σε κάποια αποτελέσματα στον πρώτο γύρο, όμως όλοι στην ομάδα αισιοδοξούν πως τα θετικά αποτελέσματα θα έρθουν στον δεύτερο γύρο και θα δώσουν την παραμονή στην κατηγορία, που είναι και ο αρχικός στόχος.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-6, 8-7, 10-8, 13-9, 16-13 (ημίχρονο) 18-16, 20-17, 24-18, 28-22, 31-26, 32-30

Μ. ΑΛέξανδρος Γιαννιτσών: Πυριτίδου, Μπατζαρακούδη 8, Πλιόγκα, Παπαδοπούλου Γ. 3, Αναστασίου 10, Παρασκευαΐδου, Τροχίδου Ε. 9, Τροχίδου Χ., Κοτζαχρήστου, Παπαδοπούλου Ι. 2, Ανδρονικίδου, Πατσάνη, Μαντζίρη, Πέγιου, Τρελοπούλου.

Α.Ο. Προσοτσάνης: Κόρρα 3, Λεωνίδου, Παύλου 2, Σεβδίλη Μ. 6, Καρρά, Λαζαρίδου, Σαμπαντζή 1, Δικμάνη 5, Καλαΐτζίδου 4, Σεβδίλη Α. 7, Ιωαννίδου, Βουτσήλα, Σπυρίδου 2, Αβραάμ, Τσιανούρα.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 2/2-5/7

*Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 29.46 του Β’ ημιχρόνου, το παιχνίδι διακόπηκε λόγω της συμπλοκής μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων στην κερκίδα. Έπειτα από παρέμβαση της Αστυνομίας το συμβάν έλαβε τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε μετά από διακοπή 5 λεπτών».