Home > Αθλητικά > Α1 Χάντμπολ Γυναικών Προσοτσάνη – Βέροια 32-33 Πλήρωσε την απειρία της

Α1 Χάντμπολ Γυναικών Προσοτσάνη – Βέροια 32-33 Πλήρωσε την απειρία της

Α1 Χάντμπολ Γυναικών

Προσοτσάνη – Βέροια 32-33

Πλήρωσε την απειρία της

Η Προσοτσάνη γνώρισε την ήττα με 32-33, από την Βέροια στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στη διαμόρφωση του σκορ όπου είχαμε 16 φορές ισοπαλία, η Προσοτσάνη γνώρισε την ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρη στο γκολ της Μάστακα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι αθλήτριες της Βέροιας μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο με 3-4 και στο δεκάλεπτο με 6-7. Η Προσοτσάνη, έφτανε συνέχεια στην ισοπαλία με το ημίχρονο να τελειώνει στο 15-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ πήγαινε στο γκολ-γκολ, με την ομάδα της Προσοτσάνης να μην μπορεί να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Παύλου ισοφάρισε σε 26-26, ενώ στα τελευταία τρία λεπτά η Σεβδίλη ισοφάρισε για την Προσοτσάνη σε 31-31.

Η Βέροια, έκανε το 32-31 με την Ανθίτση και η Σεβδίλη ισοφάρισε σε 32-32, ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα. Στην τελευταία φάση, η Μάστακα κατάφερε να σκοράρει και να κάνει το τελικό 32-33.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της Προσοτσάνης Κιάκος Γιώργος, τόνισε ότι: «Κυνηγήσαμε να πάρουμε ότι μας αξίζει από το σημερινό παιχνίδι, φτάσαμε κοντά όμως στο τέλος δεν καταφέραμε να πάρουμε τον βαθμό ισοπαλίας. Στόχος για εμάς παραμένει η παραμονή στην κατηγορία και αυτό θα συνεχίσουμε να επιδιώκουμε μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος».

Η παίκτρια της Προσοτσάνης, Λαζαρίδου Μαρία, δήλωσε ότι: «Βάλαμε τα δυνατά μας να κυνηγήσουμε τον βαθμό μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, όπως κάνουμε σε κάθε αγώνα. Πληρώσαμε την απειρία μας, όμως γνωρίζουμε την Α1 κατηγορία σιγά σιγά και σε κάθε παιχνίδι γινόμαστε καλύτερες. Το παιχνίδι ήταν 50-50 έτσι όπως εξελίχθηκε. Θα μπορούσαμε να το κερδίσουμε στο τέλος, ή τουλάχιστον να πάρουμε την ισοπαλία. Κοιτάμε πλέον το επόμενο παιχνίδι».

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-7, 10-10, 11-13, 14-14, 15-16 (σκορ ημιχρόνου), 19-19, 21-22, 22-23, 27-27, 29-30, 32-33

Προσοτσάνη: Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 6, Σεβδίλη Μ. 3, Καρρά, Λαζαρίδου 3, Σαμπαντζή 2, Δικμάνη 2, Καλαϊτζίδου, Δουλκερίδου, Μωυσιάδου-Φατράλη 3, Σεβδίλη Α. 13, Ιωαννίδου, Βούτσηλα, Τσιαμουρά, Νούση

Βέροια 2017: Τσαουσίδου, Τζούρισιτς 7, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 5, Καραχαρίση 5, Μπάσμα 2, Τσιτλακίδου 3, Γεωργιάδου, Βασιλειάδου 4, Μάστακα 7, Tσόβιτς, Ταμάρογλου

Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 3/6 – 3/5