Home > Αθλητικά > Αναγέννηση Καρδίτσας – Δόξα Δράμας 0-1 Χορεύοντας στην βροχή

Αναγέννηση Καρδίτσας – Δόξα Δράμας 0-1 Χορεύοντας στην βροχή

Οι κακές καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην  Καρδίτσα  και ο συνολικα  βαρύς (λόγω της βροχής) αγωνιστικός χώρος άφησαν το αποτύπωμά τους στην ποιότητα του αγώνα.

Η Δόξα , πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο και ήταν αυτή που προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι, απέναντι σε μια Καρδίτσα με αμυντική διάθεση. Οι γηπεδούχοι , ήταν όλοι πίσω από την μπάλα συνεχώς, με συνέπεια να είναι αρκετά δύσκολο για την Δόξα  να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα και να φτάσει στο γκολ, το οποίο θα απλοποιούσε αρκετά τα πράγματα για τη συνέχεια.

Συν τον κακό αγωνιστικό χώρο που δυσκόλευε τους παίκτες στο να δώσουν όπως θέλουν την πάσα ή να κάνουν κοντρόλ.Μάλλον δεν ήταν έκπληξη το γεγονός ότι το ματς δεν είχε ρυθμό και μεγάλες φάσεις, με την Δόξα  να γίνεται ουσιαστικά για πρώτη φορά απειλητική στο 32′ όταν ο Βιτλής επιχείρησε σέντρα-σουτ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή  τροχιά και χτύπησε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού του Γκέκα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μαρκόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή  και ο Γκέκας έδιωξε σε κόρνερ πολύ δύσκολα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γουνδουλάκης βρήκε πολύ ωραία τον Κουσκουνά που έπιασε το σουτ και η μπάλα  κατέληξε στα δίχτυα του Γκέκα για το 0-1.

Από εκεί και πέρα η ομάδα της Δόξας  κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις :

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Μπούσδρας, Καρρίκι, Σουντουρά, Σταματάκης, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Χαντζάρας, Κονέ.

Δόξα Δράμας (Νίκος Κωστένογλου):  Βούρας, Γκότοβος, Όστοϊτς, Σιώπης, Βαλλιάνος, Μαρκόπουλος, (84′ Νταντιδης ), Βιτλής, Ματσούκας, (65′ Μπαϊκαρά),  Γουνδουλάκης, (75′ Ντιμιτρόφσκι), Κουσκουνάς, Ριζογιάννης.

Περίπου 50  φίλοι της Δόξας Δράμας, ήταν στην Καρδίτσα και παρακολούθησαν το παιχνίδι από την  Θύρα 1 που είναι σκεπαστή, αντί του πετάλου, λόγω βροχής.