Home > Αθλητικά > Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας 1-3

Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας 1-3

Πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, η Δόξα νίκησε με 3-1 τον Απόλλωνα Λάρισας, στην Φιλιππούπολη στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη  των «μαυραετών», οι οποίοι ήταν καλύτεροι σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Κώστα Βασιλακάκη μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Γουνδουλάκη  μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων κέρδισε τη κόντρα και μέσα από τη περιοχή με ψύχραιμο πλασέ, νίκησε τον Παϊτέρη για το 1-0.

Στο 27′ η μπάλα στρώθηκε στον Ριζογιάννη έξω από την περιοχή και από τα 30 μέτρα «κεραυνοβόλησε» τον Παϊτέρη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει για το 0-2. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και η Δόξα έχασε αρκετές ευκαιρίες, δέχθηκε ένα γκολ από τον Απόλλωνα με τον Καρακατσάνη (57′) και τελικά σφράγισε τη νίκη της με τον Κουσκουνά (89′).

Η καλή εμφάνιση και η νίκη χειροκροτήθηκαν στο τέλος του αγώνα από τους δραμινούς φιλάθλους, οι οποίοι ταξίδεψαν στην πόλη της Λάρισας.

Κίτρινες: Σουλιώτης (72′), Κουρτεσιώτης (76′)

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Ανδρέου, Αγρόδημος, Μαυριάς, Χατζής, Κανούλας (60′ Σουλίδης), Λίταινας (80′ Συράκος), Δημολιός (46′ Καρακατσάνης).

Δόξα Δράμας (Βασιλακάκης): Μένκα, Βαλλιάνος, Σπυρόπουλος, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Ριζογιάννης, Γουνδουλάκης (60′ Βιτλής), Κουσκουνάς, Μπαϊκαρά, Ματσούκας (43′ Μαρκόπουλος), Γεωργιάδης (71′ Στεφάνοβιτς).