Home > Αθλητικά > Χάντμπολ – Πρώτη ιστορική νίκη για τον Α.Ο. Προσοτσάνης

Χάντμπολ – Πρώτη ιστορική νίκη για τον Α.Ο. Προσοτσάνης

Χάντμπολ

Πρώτη ιστορική νίκη

για τον Α.Ο. Προσοτσάνης

Την πρώτη τους ιστορική νίκη πέτυχε ο Α.Ο. Προσοτσάνης στην Α2 κατηγορία του Χάντμπολ στην δεύτερη αγωνιστική. Στην πρώτη της συμμετοχή στην έδρα της, η ομάδα της Προσοτσάνης κέρδισε με 37-33 την ομάδα της Αξιούπολης.

Ο Α.Ο. Προσοτσάνης, είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον 16χρονο Αχιλλέα Τόσκα, ο οποίος πέτυχε τα 21 γκολ, με τον νεαρό δραμινό αθλητή να έχει στρέψει ήδη τα βλέμματα πολλών ομάδων πάνω του, όχι μόνο από την Ελλάδα.

xanmpol1

Οι δυο πρωταγωνιστές του παιχνιδιού Τόσκας (δεξιά) και Βασιλείου

Συμπαραστάτης του σε αυτή την προσπάθεια, ήταν ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης Χριστόδουλος Βασιλείου, ο οποίος «σταμάτησε» πολλά σουτ των φιλοξενούμενων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Δράμα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και όσο περνούσε ο χρόνος έπαιρνε την διαφορά στο σκορ για να πάει στο ημίχρονο με το 19-14. Στην επανάληψη, οι παίκτες της δραμινής ομάδας ανέβασαν ακόμη περισσότερο το σκορ και δεν απειλήθηκαν καθόλου από την Αξιούπολη και έφτασαν εύκολα στο τελικό 37-33.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 10-6, 12-8, 16-11, 19-14 (ημίχρονο), 23-16, 25-19, 28-22, 33-25, 35-27, 37-33

Οι συνθέσεις

Προσοτσάνη: Βασιλείου, Βρασνάκης Δ., Δρανόβαλης 1, Φιλίππου 1, Μπουλούκης 1, Καραμούδας 4, Φιδανάς 6, Κοτζαπαναγιώτης 1, Τόσκας 21, Τσεπενέκης 1, Στεργιάκος 1, Τσίρκου, Βρασνάκης Ε., Σαββίδης, Μαργαριτίδης, Κεμπαπίσης

Αλέξανδρος Αξιούπολης: Καραπείδης 8, Μουτούδης 3, Ζηλίδης 2, Καλπακίδης 5, Παλαιστής 1, Στεφανίδης, Ζιάρας 3, Καράγγελος 2, Ψαρράς, Κέφαλος 1, Καραγιάννης 2, Τουλκερίδης, Κουρούπης 4, Γουβιανάκης, Κωστόπουλος 2