Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Απόλλων Λάρισας 0-1 -Από τον στόχο για την πρώτη εξάδα θα «πολεμήσει» για παραμονή

Δόξα Δράμας – Απόλλων Λάρισας 0-1

Νέο στραβοπάτημα

για τους Μαυραετούς

Από τον στόχο για την πρώτη εξάδα θα «πολεμήσει» για παραμονή

Του Γιάννη Κιοσίδη

Την ήττα με 1-0, γνώρισε η Δόξα από τον Απόλλων Λάρισας στη Δράμα, για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ 2. Οι Μαυραετοί, για μια ακόμα αγωνιστική «πλήρωσαν» την κακή τους επιθετική λειτουργία και την δυσκολία στο σκοράρισμα.

Από την Δόξα, έλειπε η αγωνιστική σπίθα απέναντι στη Λάρισα που θα της έδινε το κάτι παραπάνω ώστε οι Δραμινοί να επιστρέψουν στις νίκες, τρεις αγωνιστικές πλέον πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Η Δόξα Δράμας του Θανάση Κολιτσιδάκη, δείχνει ότι έπιασε το ταβάνι της και οι παίκτες δεν είχαν την συγκέντρωση, το πάθος και την αποτελεσματικότητα για το θετικό αποτέλεσμα. Φάνηκε ότι αυτό που περίμεναν ήταν η ατομική ενέργεια στην επιθετική λειτουργία για να σκοράρει η ομάδα.

Η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου, έπαιξε έξυπνα το παιχνίδι της με τον Ομπράντοβιτς να αγωνίζεται στην δεξιά πλευρά της επίθεσης, όμως να τραβιέται τις περισσότερες φορές στο κέντρο του γηπέδου παρασύροντας μαζί του τον δεξιό οπισθοφύλακα της Δόξας, Παπαργυρίου και τον αμυντικό της Λάρισας Σκούπρα να βγαίνει από πίσω ανενόχλητος επί τριάντα λεπτά.

Τον αρχηγό της Λάρισας δεν μπορούσε να ακολουθήσει ο Κουτσιανικούλης και ο δεξιός μπακ στο 21’ βρέθηκε αμαρκάριστος απέναντι από τον Στεφανάκο και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο τεχνικός της Δόξας, άργησε να αντιδράσει και στο 35’ άλλαξε πλευρά τον Κουτσιανικούλη και Μαυριά, ενώ πέντε λεπτά αργότερα αντικατέστησε και τον σέντερ φορ.

Η επιθετική τριπλέτα, Σαμπανίδη, Μαυριά και Κουτσιανικούλη, ήταν σε κακή μέρα και σαράντα ολόκληρα λεπτά έκαναν μόνο λάθη, ενώ ο Κολιτσιδάκης έπρεπε να αποφασίσει να κάνει πιο γρήγορα τις αλλαγές.

Το ρίσκο, στο πρώτο εικοσάλεπτο πήρε ο Μενσά με ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Αστράς έδιωξε σε κόρνερ.

Η Δόξα, είχε την κατοχή της μπάλας, όμως απείλησε ξανά στο 40’ με το γυριστό σουτ του Κουτσιανικούλη, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Γιάκος βρέθηκε αμαρκάριστος απέναντι από τον Στεφανάκο όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε την μπάλα με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα είχε την καλύτερη ευκαιρία της στο 65’ όταν ο Κουτσιανικούλης βρέθηκε, μετά από κάθετη μπαλιά του Κόντου, απέναντι από τον Άστρα όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Δόξα, προσπάθησε να βρει διαδρόμους για να απειλήσει όμως μέχρι το τέλος του αγώνα η Λάρισα κράτησε το 0-1 και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Από την άλλη, η Δόξα ψάχνει να βρει το καλό της πρόσωπο στις τελευταίες αγωνιστικές, ενώ «κλείδωσε» και την είσοδό της στα πλέι άουτ.

Το πρόβλημα για την ομάδα είναι ότι κάποιοι δεν συμβιβάστηκαν με την πραγματικότητα από την αρχή της χρονιάς και μιλούσαν για πρώτη εξάδα και πλέι οφ. Έπρεπε ο τεχνικός της Δόξας να αποδεχθεί και να γνωρίζει την κατάσταση που στην πορεία έγινε ακόμα δυσκολότερη για τη Δόξα. Δυσκολότερη, δεδομένου ότι ξεκίνησε το πρωτάθλημα τρεις αγωνιστικές μετά και η ομάδα έπρεπε να «τρέξει».

Απέναντι στην Παναχαϊκή, ο Θανάσης Κολιτσιδάκης μίλησε για πρώτη φορά για παραμονή, αλλά θα έπρεπε να γνωρίζει πως η φανέλα και οι απαιτήσεις της ομάδας είναι υψηλές ακόμα και σε μία δύσκολη χρονιά.

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς (78′ Παπαϊωάννου), Παπαργυρίου, Κουκόλης, Άντερσον, Χάμοντ, Μαυριάς (63′ Κόντος), Κουτσιανικούλης (78′ Νιολάκης), Πινδώνης (78′ Φυτόπουλος), Μενσά, Σαμπανίδης (39′ Μπαράνκο).

Απόλλων Λάρισας (Φραντζέσκος): Αστράς, Μόρας (69′ Λουκάς), Σκούπρα, Καρρίκι (69′ λ.τ Αθανασιάδης), Γιάκος, Γκόλιας, Μπάλλας (59′ Καμπέρης), Σούλτσε (76′ Κουτρουμπής), Μπάμπης, Λιταινας, Ομπράντοβιτς (59′ Τασιουλής).