Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Απόλλων Σμύρνης 0-1 Ο Μαρκόφσκι «πλήγωσε» την παλιά του ομάδα

Δόξα Δράμας – Απόλλων Σμύρνης 0-1 Ο Μαρκόφσκι «πλήγωσε» την παλιά του ομάδα

Δόξα Δράμας – Απόλλων Σμύρνης 0-1

Ο Μαρκόφσκι «πλήγωσε»

την παλιά του ομάδα

Έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Μαρκόφσκι χάρισε τη νίκη στον Απόλλων Σμύρνης επί της Δόξας Δράμας με 0-1 στο τελευταίο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Super League 2. Με τη νίκη οι φιλοξενούμενοι μειώνουν στους τέσσερις βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η Δόξα παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Απόλλων Σμύρνης είχε την κατοχή της μπάλας σε όλο το πρώτο ημίχρονο, είχε εννέα προσπάθειες για να πετύχει κάποιο γκολ, ενώ η Δόξα δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Χουάντερσον στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο 18′ ο Μπλάζιτς με δυνατό σουτ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, όμως ο Μένκα έδιωξε εντυπωσιακά, όπως και στο 35’ στην κεφαλιά του Λαρέα ο τερματοφύλακας κράτησε το μηδέν για την εστία του. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ιωαννίδης έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη, ο Απόλλων έπαιξε με δύο επιθετικούς και στο 54’ ο Μαρκόφσκι σκόραρε, όμως το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιτ. Οι παίκτες του Κώστα Βασιλακάκη προσπαθούσαν να κρατήσουν το μηδέν, όμως επιθετικά η ομάδα της Δόξας δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, δύο παλιοί γνώριμοι της Δόξας, την «πλήγωσαν» με τον Βιτλή να σεντράρει και τον Μαρκόφσκι με κεφαλιά να κάνει το 0-1.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 87’ ο Χουάντερσον κράτησε το μηδέν στην γυριστή κεφαλιά του Καψάλη.

Λίγοι ήταν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι, με τους περισσότερους να προτιμούν την τηλεοπτική μετάδοση.

Οι συνθέσεις:

Δόξα Δράμας (Βασιλακάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Σιώπης, Καψάλης, Πινδώνης, Πλέγας, Κρητικός, Ρόβας (84′ Λίτσκας), Αποστολίδης (68′ Αναστασίου), Κόντος (75′ Μαρκοπουλιώτης).

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Χουάντερσον, Τσαμπούρης (46′ Μαρκόφσκι), Βιτλής, Λαρέα, Ζησόπουλος, Φατιόν, Γκίνο (67′ Βάρκας), Μπλάζιτς (61′ Γιαννιτσάνης), Κολ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης.