Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας-Αρης 1-2 Δεν το τελείωσε και το πλήρωσε

Δόξα Δράμας-Αρης 1-2 Δεν το τελείωσε και το πλήρωσε

Δόξα Δράμας-Αρης 1-2

Δεν το τελείωσε και το πλήρωσε

Ο Άρης κέρδισε το ντέρμπι της αγωνιστικής με τη Δόξα Δράμας σ΄ένα παιχνίδι που ήταν βγαλμένο από τα παλιά ανάμεσα σε δύο ομάδες που αξίζει να αγωνίζονται στη μεγάλη κατηγορία. Σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο όπου 5.000 Δραμινοί και 1.500 φίλοι του Άρη έδωσαν παλμό στο ντέρμπι που είχε τη Δόξα να είναι καλύτερη στο πρώτο μέρος, να πετυχαίνει γκολ, να έχει τις ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ και τους φιλοξενούμενους να κάνουν την  ανατροπή στο 2ο 45λεπτο.

Στο 15’ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τη Δόξα με τον Ματσούκα να πιάνει το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Καντιμοίρης έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 28’ ο Κάσες βρέθηκε έξω από την περιοχή των “κιτρίνων”, έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Δεληζήση, ξεγέλασε τον Καντιμοίρη και κατέληξε στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαρκόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση και προτίμησε το σουτ αντί να σπάσει την μπάλα αριστερά στον αμαρκάριστο Κάσες και η μπάλα σταμάτησε σε πόδια αμυντικών. Στο 41’ ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Δόξα να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν ο Ριζογιάννης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ματσούκας έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.

IMG_3592

Στην επανάληψη ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Σπανός ενίσχυσε την επιθετική του γραμμή και στο 60’  ο Παυλίδης προσπάθησε να σουτάρει, ο Μπαργκάν πήρε τη μπάλα από πλάγια, γύρισε και ο Διαμαντόπουλος την έσπρωξε σε κενή εστία για την ισοφάριση με τη Δόξα να φωνάζει για οφσάιτ. Στο 75’ ο Άρης έφυγε στην αντεπίθεση και ο Παυλίδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-2.

IMG_3545

Οι άνθρωποι της Δόξας μετά το τέλος του παιχνιδιού εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία και τις αποφάσεις της, ενώ τόνισαν ότι ο Μπούρμπος έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο επόπτης τραυματίστηκε από κροτίδα όμως το παιχνίδι μετά από λίγο συνεχίστηκε κανονικά.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Ριζογιάννης, Κάσες (84′ Νατσιόπουλος), Γουνδουλάκης (79′ Πετρόπουλος), Ματσούκας, Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος (64′ Μαχαίρας).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Ιντζόγλου, Κάσσος (46′ Παυλίδης), Μπαργκάν (85′ Μαραγκός), Πασάς (51′ Πλατέλλας), Διαμαντόπουλος.

Ο Άγγλος Διγκόζης σε δηλώσεις του μετά το τέλος του παιχνιδιού τόνισε πως «χάθηκε ένα παιχνίδι όμως είμαστε ακόμη στην αρχή του πρωταθλήματος. Ήμασταν καλύτεροι στο 1ο ημίχρονο όπως και στο 2ο, όμως ο αντίπαλος χωρίς φάσεις κατάφερε και μας έβαλε δύο γκολ. Είμαι στενοχωρημένος γιατί χάσαμε ένα δικό μας παιχνίδι και στενοχωρήσαμε τον κόσμο . Ο Άρης ήταν πιο τυχερός όμως πιστεύω πως η ομάδα μας έδειξε ότι είναι στο γκρουπ που θα διεκδικήσει την άνοδο παρά το μικρό χρόνο προετοιμασίας που είχαμε».

Ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Σπανός δήλωσε πως η ομάδα του ήταν κακή, χωρίς πάθος και ένταση. Είχε ένα καλό 20λεπτο στο 2ο ημίχρονο και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ. Ήταν μια σημαντική νίκη απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα, όμως το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη.