Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Εργοτέλης 1-0 Με κορυφαίο τον Στεφανάκο η Δόξα πήρε σπουδαίο τρίποντο!

Δόξα Δράμας – Εργοτέλης 1-0

Με κορυφαίο τον Στεφανάκο

η Δόξα πήρε σπουδαίο τρίποντο!

Σπουδαία νίκη στη Δράμα πανηγύρισε η Δόξα απέναντι στον πρωτοπόρο Εργοτέλη με 1-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής. Οι Μαυραετοί, οι οποίοι είναι αήττητοι στα τελευταία πέντε παιχνίδια σκαρφάλωσαν ακόμα πιο ψηλά, έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα στο πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε ο Μενσά στο τέλος του 1ου ημιχρόνου και η Δόξα πέτυχε τη δεύτερη νίκη της μέσα στη Δράμα.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν κοντά τις γραμμές τους και κυριάρχησαν οι μονομαχίες στο χώρο του κέντρου με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν καλά τους διαδρόμους προς την εστία τους και να προσπαθούν να «χτυπήσουν» το παιχνίδι στις αντεπιθέσεις.

Στο 25’ ο Μανουσάκης έπιασε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και ο Στεφανάκος ενστικτωδώς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Μαζουλουξής πήρε τη γυριστή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπουτσάκη και ο Στεφανάκος έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

DOXA ERGOTELHS

Στο 31’ η Δόξα απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Κουκόλη και δύο λεπτά αργότερα ο Τσέλιος βγήκε απέναντι από τον Στεφανάκο στην αντεπίθεση για τον Εργοτέλη και ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε με τα πόδια κρατώντας το 0 για την εστία του.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μενσά έπιασε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Κατσιμήτρου, κάνοντας το 1-0 για τη Δόξα.

Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά για την ισοφάριση και ο Μανουσάκης στο 47’ έκανε την κεφαλιά, όμως ο Στεφανάκος απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο επόμενο τέταρτο έπεσε ο ρυθμός με τη Δόξα να κρατάει το σκορ υπέρ της και να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Κατσιμήτρου.

Στο 76’ ο Μανουσάκης έπιασε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Στεφανάκος κατάφερε και έδιωξε την μπάλα η οποία κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Λίγο πριν το τέλος ο Κωστανάσιος έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Στεφανάκου, όπως και το σουτ του Φυτόπουλου για τη Δόξα, όμως η μπάλα κατέληξε αράουτ.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Neral (Κατσούρι 62′) Σερβιλάκης (Bote 84′), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (Κωστανάσιος 62′) Μανουσάκης Κοκκίνης (Μπουρσέλης 46′), Πατρινός (Κόνραντ 46′)

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Μαυρίας, Παπαργυρίου, Παρασκευάς, Αγιώτης (Κουκόλης 16′), Χάμοντ, Μένσα (Φυτόπουλος 84′) Αγγελόπουλος (Πινδώνης 83′)  Βαντερσον (Μπελεβώνης 62′) Μπαράνκο (Σαμπανίδης 83′)