Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Ιωνικός 2-1 Μία Δόξα από τα παλιά…

Δόξα Δράμας – Ιωνικός 2-1 Μία Δόξα από τα παλιά…

Δόξα Δράμας – Ιωνικός 2-1

Μία Δόξα από τα παλιά…

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Δόξα στην 9η αγωνιστική κερδίζοντας με 2-1 τον μέχρι πρότινος  πρωτοπόρο στη βαθμολογία Ιωνικό. Οι παίκτες της Δόξας έδειξαν ότι βρίσκουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και αρχίζουν να μαθαίνουν ο ένας το παιχνίδι του άλλου. Σίγουρα ήταν η καλύτερη εικόνα που έβγαλε η ομάδα από την έναρξη του πρωταθλήματος και έδειξε ότι έχει δυνατότητες για ακόμα περισσότερα πράγματα, απέναντι σε μία ομάδα που έχει στόχο το πρωτάθλημα.

Η Δόξα πίεσε ψηλά από το πρώτο λεπτό, πέτυχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε ευκαιρίες να πετύχει ακόμα περισσότερα στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Στην επανάληψη η εικόνα της Δόξας ήταν ακόμα καλύτερη, πέτυχε και δεύτερο γκολ και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι Μαυραετοί απέναντι στον Ιωνικό έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, οι παίκτες έδειξαν διάθεση, ενώ η κυκλοφορία της μπάλας βελτιώθηκε σε σχέση με τα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος, όπως επίσης και το πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο.

Οι παίκτες του Θανάση Κολιτσιδάκη μπήκαν δυνατά και δημιούργησαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία στο τρίτο λεπτό με προβολή του Σαμπανίδη, ενώ στο 6’ το σουτ του Μαυρία από καλή θέση κατέληξε άουτ. Στο 15’ η κεφαλιά του Σαμπανίδη μέσα από την μικρή περιοχή πέρασε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

DOXA IONIKOS 1

Στο 16’ ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με σέντρα σουτ του Πλατέλα και με τον Στεφανάκο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Ματσούκα, πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 25’ ήρθε το γκολ για τη Δόξα, όταν ο Μαρινάκης έβγαλε τη σέντρα και ο Άντερσον από την μικρή περιοχή έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα. Στο 30’ ο Ιωνικός είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Ρόλε, ενώ στο 35’ ο Χάμοντ από πλεονεκτική θέση μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 39’ ο Παπαργυρίου με προβολή πρόλαβε τον Κάστρο που βγήκε απέναντι από τον Σφακιανάκη, ενώ το απευθείας φάουλ του Μαυρία για τη Δόξα πέρασε μόλις πάνω από το αριστερό παραθυράκι του Αναγνωστόπουλου.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός απείλησε στο 53’ με κεφαλιά του Κάστρο, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Μαυρία στην αντεπίθεση δεν βρήκε στόχο. Στο 59’ ο Ματσούκας με σουτ απείλησε για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 75’ ήρθε το 2-0 για τη Δόξα μετά από φάουλ του Φυτόπουλου και κεφαλιά του Αγγελόπουλου μέσα από τη μικρή περιοχή. Στο 82’ ο Ιωνικός ξαναμπήκε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 μετά από λάθος του Στεφανάκου στο απευθείας κόρνερ του Ρόλε. Ένα λεπτό αργότερα ο Τάσιος έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών, ενώ στο 86’ ο Δραμινός αμυντικός της Δόξας «έσπασε» την μπάλα από δεξιά, όμως το σουτ του Μένσα πέρασε ψηλά άουτ.

Η Δόξα πανηγύρισε στο τέλος μία σπουδαία νίκη, η οποία θα της δώσει την απαιτούμενη ψυχολογία για τη συνέχεια καθώς τα παιχνίδια είναι συνεχόμενα. Με την απόδοσή της έδειξε ότι βρίσκει σιγά, σιγά ρυθμό και το ζητούμενο είναι να τον κρατήσει και στη συνέχεια σ’ ένα απαιτητικό πρωτάθλημα.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μαρινάκης (60′ Μενσά), Παπαργυρίου, Άντερσον, Αγιώτης, Παρασκευάς (78′ Τάσιος), Αγγελόπουλος, Χάμοντ, Κουτσιανικούλης (60′ Σπυρόπουλος), Μαυριάς (70′ Φυτόπουλος), Σαμπανίδης (78′ Μπαράνκο).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (79′ Κουιρουκίδης), Κύργιας, Κοτσώνης (57′ Σινγκ), Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Νιάσε (79′ Μάναλης), Ρόλε, Ματσούκας (88′ Κόρμπος), Πλατέλλας, Κάστρο.