Home > Αθλητικά > Το τελείωσε στο 1ο ημίχρονο Δόξα Δράμας – Ηρακλής 2-0

Το τελείωσε στο 1ο ημίχρονο Δόξα Δράμας – Ηρακλής 2-0

Δόξα Δράμας – Ηρακλής 2-0

Το τελείωσε στο 1ο ημίχρονο

Του Γιάννη Κιοσίδη

Η Δόξα «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς της νίκης και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο κέρδισε στο τέλος τον Ηρακλή με 2-0 φέρνοντας ξανά χαμόγελα στον κόσμο της ομάδας. Οι Μαυραετοί μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά, πίεσαν ψηλά από την αρχή, υπέβαλαν τον ρυθμό τους και έγιναν το αφεντικό της αναμέτρησης. Η πρώτη τελική δεν άργησε να έρθει και μόλις στο 9ο Κουσκουνάς με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Πέρεθ και με προβολή ο Ισπανός έστειλε στα δίχτυα. Η συνέχεια για τη Δόξα ήταν εντυπωσιακή παίζοντας ωραίο, στρωτό ποδόσφαιρο σ’ ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο λόγω της συνεχόμενης βροχής.

Οι ποδοσφαιριστές της δραμινής ομάδας έπαιξαν στο 1ο ημίχρονο χωρίς υπερβολή σαν να πρόκειται για τελικό και στο 40’ ο Μάρτινς με έξυπνη μπαλιά έβγαλε τον Κουσκουνά απέναντι από τον Βοσνιάδη. Ο επιθετικός της Δόξας πέρασε τον τερματοφύλακα του Ηρακλή και με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την δραμινή ομάδα. Χωρίς υπερβολή η πρώτη καλή φάση για τον Ηρακλή καταγράφηκε στο 45’ με κεφαλιά του Περόνη, η μπάλα όμως πέρασε πολλά μέτρα από το κάθετο δοκάρι του Μένκα.

Στο 1ο ημίχρονο η Δόξα ήταν εντυπωσιακά καλύτερη από τον Ηρακλή σ’ ένα γεμάτο παιχνίδι με αμυντικό έλεγχο με γρήγορο και κάθετο ποδόσφαιρο. Στην επανάληψη η Δόξα έδωσε χώρο στον Ηρακλή που απείλησε στο 51’ με κεφαλιά του Χασομέρη και η επόμενη ευκαιρία για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήρθε στο 80’ με σουτ του Κασναφέρη. Η Δόξα παίζοντας έξυπνα σ’ ένα βαρύ γήπεδο στο 2ο ημίχρονο δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 70’ όταν ο Κουσκουνάς από πλάγια θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Βοσνιάδης έδιωξε σε κόρνερ. Ο Μακρής στο 85’ έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο τέλος του αγώνα οι φίλαθλοι της δραμινής ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο χειροκρότησαν τους ποδοσφαιριστές για την προσπάθειά τους ζητώντας τους να συνεχίσουν να βγάζουν αυτό το πάθος και στα επόμενα παιχνίδια.

Οι συνθέσεις:

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Μένκα, Πεταυράκης, Ρουγκάλας, Μακρής, Καψάλης, Ριζογιάννης, Πατράλης, Μάρτινς (76′ Σιώπης), Μπαϊκαρά (84′ Σουμά), Κουσκουνάς, Πέρεθ (69′ Σαμπανίδης).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Πασάς (46′ Καζναφέρης), Κουκόλης (28′ λ. τρ. Ζιαμπάρης), Στάμου, Καλτσάς, Παναγιωτούδης, Ντούνης, Χασομέρης, Τάι(71′ Ρόβας), Περόνε.