Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 Έχασε στο τελευταίο λεπτό

Δόξα Δράμας – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 Έχασε στο τελευταίο λεπτό

Δόξα Δράμας – ΠΑΣ Γιάννινα  1-2

Έχασε

στο τελευταίο λεπτό

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Δόξα Δράμας από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην 19η αγωνιστική της Super League 2. Οι Μαυραετοί βρίσκονται στην 9η θέση και πλέον στένεψαν τα περιθώρια για είσοδο στα πλέι οφ, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα αύξησε κι άλλο τη διαφορά από τους «διώκτες» του, έχοντας όμως ένα παιχνίδι επιπλέον. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα, ενώ χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν τα εννέα κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του ΠΑΣ και σ’ ένα από αυτά πέτυχε το γκολ.

Από την άλλη, η ομάδα της Δράμας δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο να «φτιάξει» παιχνίδι, ενώ προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις με κύριο εκφραστή τον Κρητικό. Η Δόξα κέρδισε ένα κόρνερ στα τελευταία λεπτά του πρώτου 45λέπτου και αυτή ήταν η μοναδική ευκαιρία – απειλή από την δραμινή ομάδα.

Στο 20’ ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Παντελάκης έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Αποστολόπουλου και ο Μένκα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ελευθεριάδης δεν έπιασε καλά το σουτ στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από κόρνερ του Αποστολόπουλου, όμως ο Κρίζμαν πήρε το «ριμπάουτ» και με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, η Δόξα προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο 51’ μετά από κακό διώξιμο του Αποστολόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Κρητικό, όμως ο Χουτεσιώτης απέκρουσε σωτήρια. Στο 63’ ήρθε η ισοφάριση για τη Δόξα με κεφαλιά του Κρητικού κάνοντας το 1-1 για τους Μαυραετούς.

Στο 76’ ο Μένκα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Κρίζμαν και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας, ο Λέο με κοντινή προβολή στα τελευταία δευτερόλεπτα της 4λεπτης παράτασης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της Δόξας, Γιώργου Παπαμιχαήλ.

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Κόντος (59′ Χάμοντ), Πινδώνης (81′ Μαρκοπουλιώτης), Σαμπανίδης, Κρητικός (91′ Αποστολίδης), Ρόβας

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Σιόντης, Λιάσος (74′ Κάστρο), Νικολιάς (74′ Λεό), Ελευθεριάδης (63′ Ξύδας), Παμλίδης, Κρίζμαν