Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Σπάρτη 2-0 Καθάρισε με Πέρεθ και Κρητικό

Δόξα Δράμας – Σπάρτη 2-0 Καθάρισε με Πέρεθ και Κρητικό

Δόξα Δράμας – Σπάρτη 2-0

Καθάρισε με Πέρεθ και Κρητικό

Tου Γιάννη Κιοσίδη

Η νίκη ήταν το ζητούμενο και κατακτήθηκε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Η Δόξα κέρδισε με 2-0 τη Σπάρτη στο πρώτο παιχνίδι για το 2019 και πήρε τους τρεις βαθμούς που ζητούσε η ομάδα για να επανέλθει η ηρεμία ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Οι ποδοσφαιριστές της δραμινής ομάδας μπήκαν πιο δυνατά και πήραν τα ηνία του αγώνα. Ο ρυθμός ανέβηκε μετά το 1ο τέταρτο και η Δόξα έκανε την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 18’ με κεφαλιά του Πέρεθ, όμως ο Πάντος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάρτινς από πλεονεκτική θέση, σχεδόν μέσα από την μικρή περιοχή, κατάφερε και έστειλε την μπάλα σε πλάγιο άουτ.

Στο 30’ ήρθε το γκολ για τη Δόξα όταν ο Μπαϊκαρά έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Δούμτσιος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πέρεθ με προβολή έκανε το 1-0.

Εννιά λεπτά αργότερα στην αντεπίθεση ο Μπαϊκαρά βγήκε απέναντι από τον Πάντο, πλάσαρε σωστά, όμως ο Φραγκουλής πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Ο Στάικος Βεργέτης παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 και είχε κλείσει σωστά όλους τους χώρους για τη Σπάρτη, η οποία δεν απείλησε ούτε μια φορά την εστία του Μένκα.

Στην επανάληψη η Δόξα μπήκε με στόχο να διευρύνει το αποτέλεσμα και στο 50’ το σουτ του Δούμτσιου έδιωξε δύσκολα ο Πάντος σε κόρνερ. Στα επόμενα 10 λεπτά ο Πέρεθ είχε δύο ευκαιρίες για να πετύχει το 2ο προσωπικό γκολ, όμως τα σουτ δεν βρήκαν στόχο

Στο 77’ ήταν η σειρά του Πατράλη να απειλήσει την εστία της Σπάρτης και στο 85’ ο Κρητικός κέρδισε το πέναλτι από τον Γκιατά και από τα 11 μέτρα ευστόχησε κάνοντας το τελικό 2-0.