Home > Αθλητικά > Δόξα – Ηρακλής σήμερα στις 15.00 Μόνο νίκη θέλουν οι Μαυραετοί

Δόξα – Ηρακλής σήμερα στις 15.00 Μόνο νίκη θέλουν οι Μαυραετοί

Δόξα – Ηρακλής σήμερα στις 15.00

Μόνο νίκη θέλουν οι Μαυραετοί

Η Δόξα φιλοξενεί σήμερα στις 15.00 τον Ηρακλή και η δραμινή ομάδα θέλει μόνο νίκη για να μείνει κοντά στην πρώτη 6άδα. Η ψυχολογία της ομάδας δεν είναι και στα καλύτερα ιδίως μετά την αφαίρεση των 3 βαθμών και οι μόνοι που μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση είναι οι ποδοσφαιριστές. Κόντρα στον Ηρακλή θέλουν να ξεκινήσουν τη δική τους αντεπίθεση οι ποδοσφαιριστές της δραμινής ομάδας και ως εκ τούτου η νίκη φαντάζει μονόδρομος. Ο Στάικος Βεργέτης έκανε σκέψεις για να παρατάξει την ομάδα του με τρεις στόπερ, ωστόσο αυτό το σενάριο δεν φαίνεται να συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες. Τα πλάνα του θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία στιγμή, με το 4-2-3-1 να συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες.

Μετά το τέλος της χθεσινής προπόνησης ο τεχνικός της Δόξας, Στάικος Βεργέτης ανακοίνωσε τους 18 ποδοσφαιριστές της αποστολής για το παιχνίδι με τον Ηρακλή. Αυτοί είναι οι Ηλιάδης, Μένκα, Μακρής, Ρουγκάλας, Ανδρέου, Καψάλης, Βιτλής, Σιώπης, Μπαϊκαρά, Πεταυράκης, Ριζογιάννης, Πατράλης, Μάρτινς, Νατσιόπουλος, Σουμά, Πέρεθ, Κουσκουνάς, Σαμπανίδης.

Αναμέτρηση βαριά σαν ιστορία

Στις δύο συνολικά αναμετρήσεις των ομάδων Δόξα και Ηρακλή, στην Δράμα, για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, οι «μαυραετοί» ηττήθηκαν ισάριθμες φορές.

Η πρώτη ήττα ήταν στις 31 Μαρτίου 2013 με σκορ 2-0. Οι βασικές απουσίες, αλλά και η κούραση, ειδικά στο β’ ημίχρονο, της Δραμινής ομάδας, είχαν σαν αποτέλεσμα να δεχθεί δύο γκόλ. Ουκάρ (70΄) και Κιρόφσκι (90΄) οι σκόρερς των δύο τερμάτων του Ηρακλή.

Η δεύτερη ήττα ήταν στις 16 Φεβρουαρίου 2014, με το ίδιο σκορ (2-0). Από ένα γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου, και με σκόρερς τους Ζάχορα (5΄) και Τάι (50΄), ο «γηραιός» πέρασε νικηφόρα από την Δράμα, αν και έπαιζε από το 70ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Παπαστεριανού (δεύτερη κίτρινη).

Όσον αφορά τις συναντήσεις των δύο ομάδων στην Δράμα για την μεγάλη κατηγορία, είναι πάρα πολλές.

Η πρώτη τους  αναμέτρηση ήταν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα την περίοδο 1957-58 και η Δόξα έχασε 1-0.

Στη συνέχεια, στο πρωτάθλημα Α’ Εθνικής, Δόξα και Ηρακλής συναντήθηκαν στην Δράμα πέντε φορές και η Δόξα πέτυχε τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

Τέλος στο πρωτάθλημα Α΄ επαγγελματικής κατηγορίας, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν συνολικά 14 φορές. Από αυτές η Δόξα πέτυχε τέσσερις νίκες, παραχώρησε έξι ισοπαλίες και έχασε στους υπόλοιπους τέσσερις αγώνες.

Την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην Δράμα επί του Ηρακλή, στους αγώνες Α΄ και Β΄ Εθνικής, σημείωσε η Δόξα στις 8 Σεπτεμβρίου 1991, με σκορ 3-0, παρουσία 4.000 φιλάθλων. Τα γκολ πέτυχαν οι: Άλεξιτς (41΄) και Ιορδανίδης (55΄, 60΄). Συμπτωματικά οι προπονητές των δύο ομάδων Καραπατής (Δόξα) και Μπατάκης (Ηρακλής), ήταν παλαίμαχοι παίκτες του Ηρακλή την δεκαετία του 1950.

Ενδιαφέρουσες όμως είναι και οι συναντήσεις των δύο ομάδων στο θεσμό του Κυπέλλου  Ελλάδας.

Η πρώτη ήταν την περίοδο 1951 – 52. Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1, αλλά στην παράταση η Δόξα πήρε την νίκη – πρόκριση με 3-1. Επόμενη αναμέτρηση ήταν την περίοδο 1957-58, αλλά και πάλι η Δόξα προκρίθηκε (1-1 στην Θεσσαλονίκη, 1-0 στην Δράμα). Ήταν η χρονιά που οι «μαυραετοί» έπαιξαν στον τελικό με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Την περίοδο 1962 – 63 ο Ηρακλής απέκλεισε την Δόξα με 1-0, ενώ μετά δύο χρόνια (1964 – 65) και πάλι η Δόξα πήρε την νίκη με 2-0 (ο αγώνας διεκόπη στο 65΄γιατί αποχώρησε ο Ηρακλής). Η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων (για το κύπελλο) ήταν στην Θεσσαλονίκη και ο Ηρακλής με σκόρερ τον Γιώργο Καραΐσκο (3 γκολ) απέκλεισε την Δόξα με 4-1.