Home > Αθλητικά > Δόξα – Παναχαϊκή 1-1 Προβλέψιμη η Δόξα που πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας

Δόξα – Παναχαϊκή 1-1 Προβλέψιμη η Δόξα που πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας

Δόξα – Παναχαϊκή 1-1

Προβλέψιμη η Δόξα που πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας

Του Γιάννη Κιοσίδη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Δόξας με την Παναχαϊκή για την 7η αγωνιστική της Football League. Η ομάδα της Δόξας εμφανίστηκε χωρίς εμπνεύσεις επιθετικά και απόλυτα προβλέψιμη, έχοντα το μυαλό της στο να μην δεχθεί γκολ απέναντι στην Παναχαϊκή παίρνοντας στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας. Η Δόξα παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1 με τους Βιτλή αριστερά και Σιώπη δεξιά και στο κέντρο της άμυνας τους Ανδρέου και Καψάλη. Οι Μακρής και Ριζογιάννης έπαιζαν στο χώρο του κέντρου και ο Κρουθ δεξιά, με τον Κουσκουνά αριστερά και τον Μάρτινς ως δεκάρι.  Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πέρεθ, ενώ κάτω από τα δοκάρια ο Μένκα.

Η Δόξα  κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο έχοντας την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει την κυριαρχία της σε γκολ και αυτό συνέβη γιατί η τελική πάσα δεν ήταν ακριβής και εύστοχη, αλλά και επειδή δυσκολεύτηκε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε ευκαιρίες. Το πρώτο σουτ ήρθε στο 35΄ για την Δόξα από τον Πέρεθ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κρουθ με διαγώνιο σουτ απείλησε τον Σούλη. Ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής δεν μπλόκαρε την μπάλα, ο Μάρτινς πήρε την κεφαλιά και ο Τσελεπίδης έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Η Δόξα βρήκε απέναντί της ένα καλοδουλεμένο και καλοστημένο αμυντικό πλάνο που δεν κατάφερε να διασπάσει όμως. Από την άλλη η Παναχαϊκή δεν απείλησε ούτε μια φορά την εστία του Μένκα στο πρώτο 45λεπτο. Στην επανάληψη η Δόξα έλεγξε ξανά τον ρυθμό του αγώνα και στο 58΄ο Μάρτινς με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Κουσκουνά στην πλάτη της άμυνας της Παναχαϊκής όμως ο Σούλης πρόλαβε με γρήγορη έξοδο και έδιωξε την μπάλα.

Το πρώτο σουτ για την Παναχαϊκή ήρθε στο 61΄ με τον  Μωραΐτη, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Κυνηγόπουλου έδιωξε ο Μένκα δύσκολα σε κόρνερ. Η Δόξα κυκλοφορούσε καλά την μπάλα όμως φαινόταν μπλοκαρισμένη με το που έφτανε έξω από την μεγάλη περιοχή και αυτό που της έλειπε ήταν οι εμπνεύσεις και η φαντασία στην τελική πάσα. Στο 75΄ο Κυνηγόπουλος “πάγωσε” το γήπεδο κερδίζοντας έξυπνα το πέναλτι από τον Βιτλή και ο Ελευθεριάδης το μετέτρεψε σε γκολ.

Η Δόξα σε ένα παιχνίδι που έδειχνε ότι το ήλεγχε κατάφερε να βρεθεί πίσω στο σκορ από ένα λάθος και στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά να κυνηγάει το σκορ. Στο 78΄ο Μακρής πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μπαϊκαρά, ο Σούλης δεν μπλόκαρε την μπάλα και ο Κουσκουνάς με προβολή την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Δύσκολη είναι η συνέχεια για την ομάδα της Δόξας καθώς ακολουθούν δύο δύσκολα παιχνίδια με Απόλλων Λάρισας εκτός έδρας και του Ηρακλή εντός. Η ομάδα της Δράμας ψάχνει βαθμούς για να μην μείνει πίσω από την πρώτη εξάδα, καθώς εκκρεμεί και η δικαστική απόφαση για την έφεση του Βόλου.

Οι συνθέσεις:

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Μένκα, Βιτλής, Ανδρέου, Καψάλης, Σιώπης, Μακρής, Ριζογιάννης, Κρουθ (56′ Κρητικός), Μάρτινς, Πέρεθ (70′ Μπαϊκαρά), Κουσκουνάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Φουρλάνος (70′ Παπατόλιος), Ελευθεριάδης, Κολ (84′ Αργυρόπουλος), Πλέγας, Μωραΐτης (84′ Καρατσανάκοφ), Κυνηγόπουλος