Home > Αθλητικά > “Δράμα ΄86” Ιστορική νίκη 34-25 επί του Φιλίππου Βεροίας

“Δράμα ΄86” Ιστορική νίκη 34-25 επί του Φιλίππου Βεροίας

“Δράμα ΄86”

Ιστορική νίκη 34-25 επί του Φιλίππου Βεροίας

Το Σάββατο στο γήπεδο «Κραχτίδης» o “Δράμα ΄86” με την στήριξη του φίλαθλου κόσμου που βρέθηκε δίπλα στην ομάδα πέτυχε μια ιστορική νίκη  επί του Φιλίππου Βεροίας.  Μια καθαρή νίκη επί ενός αντιπάλου που έχει γράψει ιστορία σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο με τον Φίλιππο να προηγείται στο 15΄με δύο γκολ αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκαν με 16-13. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Δραμινοί έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια σημαντική βαθμολογικά νίκη, η οποία τους οδηγεί στην έβδομη θέση. Μεγάλη εμφάνιση από τον Χαϊτίδη και στο δεύτερο ημίχρονο από τον Draskic. Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού έπαιξε η αμυντική σταθερότητα των Γουργούμη, Κοβογλανίδη, Κοτσαμαρίκογλου, ενώ επιθετικά οι Κουρτίδης Θωμίδης, Τσιτσίγκος, Κουρουτζίδης, οι οποίοι είχαν καθοριστικά γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-2, 6-7, 8-9, 12-12, 16-13 (ημχ), 18-16, 22-17, 25-20, 29-22, 31-24, 34-25

Οι συνθέσεις:

Bianco Monte Δράμα 86′ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Γουργούμης, Κοτσαμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 11, Ντράσκιτς 7, Τουνγκελίδης 7, Κουρτίδης 1, Καφαντάρης 1, Τσιτσίγκος 1, Φραγκούλης, Θωμίδης 3, Γιαννακόπουλος, Κοβογλανίδης 1, Σίνα, Ιακωβίδης, Κουρουτζίδης.

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Τζίμπουλος 2, Ταραμονλής, Παντελίδης 4, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης 1, Τριανταφυλλίδης 6, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος 4, Κορωνάς 1, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίνης.

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 5-4. Κόκκινη: Κωστακίδης 27:27 (τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/3-2/3