Home > Αθλητικά > Δράμα ’86 – Φαίακας Κέρκυρας 26-23- Επιστροφή με το «δεξί» για τη Δράμα ‘86

Δράμα ’86 – Φαίακας Κέρκυρας 26-23- Επιστροφή με το «δεξί» για τη Δράμα ‘86

Δράμα ’86 – Φαίακας Κέρκυρας 26-23

Επιστροφή με το «δεξί»

για τη Δράμα ‘86

Μετά από σχεδόν τέσσερις μήνες το πρωτάθλημα της Α1 Χάντμπολ ξεκίνησε και η ομάδα της Δράμας ’86 κέρδισε τον Φαίακα Κέρκυρας με 26-23. Στη 1η αγωνιστική του 2ου γύρου η δραμινή ομάδα παρά την μέτρια εμφάνισή της κατάφερε να πάρει τη νίκη και να παραμείνει στη 2η θέση του Β’ Ομίλου, πίσω από τον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή πιο δυνατά και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά τριών γκολ, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου (10-7).

Στην επανάληψη η διαφορά μεγάλωσε, με αποτέλεσμα να υπάρχει μία χαλάρωση από τους Δραμινούς που στο τέλος του αγώνα η ομάδα θα το «πλήρωνε». Λίγο πριν το τέλος του αγώνα η Κέρκυρα έκανε την αντεπίθεσή της, όμως η ομάδα της Δράμας πήρε τη νίκη με 26-23.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός της Δράμα ’86, Σάκης Βαλαβάνης μιλώντας στον «Π.Τ.» τόνισε μεταξύ άλλων: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς. Από την πλευρά μας σημειώσαμε μία μέτρα εμφάνιση, όμως αξίζουν συγχαρητήρια σ’ όλα τα παιδιά, καθώς μετά την πολύμηνη απραξία, ανταποκριθήκαμε στον αγώνα. Σίγουρα, ήταν μια εικόνα που λίγο πολύ την περιμέναμε, με πολύ αβίαστα λάθη, χαμένα σουτ και ουσιαστικά ήμασταν εκτός ρυθμού. Όμως κρατάμε τη νίκη και σταδιακά θα βελτιωνόμαστε…».

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 7-5, 8-5, 10-7 (Ημχ) 14-10, 18-12, 22-15, 23-18, 24-21, 26-23

Bianco Monte Δράμα (Βαλαβάνης): Παπάζογλου Λ., Μπέτζιος, Χαϊτίδης, Σίνα, Τουνγκελίδης, Δέσπος, Κοτσαμαρίκογλου, Καφαντάρης, Παπάζογλου Θ., Φραγκούλης, Θωμίδης, Βάκκας, Πολύδωρος, Δεμερτζίδης, Κουρτίδης, Καβάζης

Φαίακας Κέρκυρας (Μιχαλάκης): Κοσκινάς, Καραμανλής, Πάλλας, Δούγιας , Σουλάνης , Δημητρέλος, Σκουρτάι, Ανδριώτης, Κόντης, Βλαχόπουλος , Δελλής , Ξιαμπάφτι , Τσιλιμπάρης, Κυριακίδης, Γιαννακόπουλος, Νάστος