Home > Αθλητικά > Έχασε και προβλημάτισε η Δόξα Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης Άρτας 2-3

Έχασε και προβλημάτισε η Δόξα Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης Άρτας 2-3

Έχασε και προβλημάτισε η Δόξα

Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης Άρτας 2-3

Του Γιάννη Κιοσίδη

Η Δόξα έδειξε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μετά τον αγώνα του κυπέλλου, ότι θέλει δουλειά πολλή και γνώρισε την ήττα με 3-2 στη Δράμα από τον Καραϊσκάκη Άρτας. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2, οι Μαυραετοί έδειξαν με την εικόνα τους ότι έχουν να διανύσουν πολύ δρόμο ακόμα, ώστε να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη είχαν αρκετά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία και αυτό το πλήρωσαν καθώς δέχθηκαν τρία γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι και ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο, η Άρτα απείλησε στο 12’ με κεφαλιά του Καραγιαννίδη, ενώ στο 21’ με φάουλ του Καπία η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μένκα.

Στο 37’ με απευθείας φάουλ ο Ψιανός έκανε το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα σουτ του Κόντου από πλεονεκτική θέση, έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί του Καραϊσκάκη. Στο 45’ ο Χατζηστραβός έχασε τετ α τετ με το σουτ να περνάει μόλις άουτ.

Στο πρώτο 45λεπτο η Δόξα είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία, ενώ ο Καραϊσκάκης έβγαζε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο.

Στην επανάληψη, η Δόξα μπήκε πιο καλά στο γήπεδο, απείλησε στο 53’ με σουτ του Αποστολίδη και στο 60’ ατομική προσπάθεια του Ιωαννίδη έφερε την ισοφάριση για τη Δόξα. Στο 62’ οι παίκτες του Καραϊσκάκη «έκρυψαν» την μπάλα, όμως το σουτ του Χατζηστράβου έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή ο Σιώπης.

Στο 64’ ο Κυβελίδης με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-2 και στο 66’ η Δόξα κέρδισε πέναλτι όταν με σουτ του Ρόβα η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Καραγιαννίδη που δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και την αποβολή.

Ο Ιωαννίδης ευστόχησε και έκανε το 2-2 και στο 70’ ο Κρητικός με κεφαλιά δεν μπόρεσε να βάλει μπροστά τη Δόξα στο σκορ. Στο 78’ ο Χατζηστράβος ξεχάστηκε από την άμυνα της Δόξας και από το σημείο του πέναλτι με δυνατό σουτ έκανε το τελικό 2-3.

Η εικόνα της Δόξας ήταν κακή, εκτός από το πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες ο Καραϊσκακης κατάφερε να πετύχει το τρίτο γκολ της νίκης και η Δόξα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρία.

Ο τεχνικός της Δόξας, Κώστας Ανυφαντάκης μετά τον αγώνα μεταξύ άλλων τόνισε: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν εκτός ρυθμού, στο δεύτερο κάναμε μεγάλη προσπάθεια και ισοφαρίσαμε, όμως είχαμε κακή αμυντική αντίδραση. Έχουμε δύσκολη εβδομάδα, πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, ώστε η ομάδα να αποκτήσει τη δική της ταυτότητα μέσα από τα παιχνίδια και το χρόνο».

Οι συνθέσεις:

Δόξα Δράμας (Ανυφαντάκης) : Μένκα, Σιώπης, Παπαργυρίου, Κουκόλης (16′ λ.τρ. Μαρκοπουλιώτης), Καψάλης, Πλέγας (46′ Ρόβας), Κόντος, Αργυρόπουλος (77′ Παρασκευάς), Ιωαννίδης, Κρητικός, Αποστολίδης

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Καπίας, Μέτσε, Γυφτοκώστας (69′ Βλάχος), Ψιάνος, Κυβελίδης (83′ Κούστα), Χατζηστραβός, Τσούτσης (76′ Καψάλης)