Home > Αθλητικά > Εκπληκτική η Δόξα σκόρπισε στους… 4 ανέμους τον Απόλλωνα Πόντου

Εκπληκτική η Δόξα σκόρπισε στους… 4 ανέμους τον Απόλλωνα Πόντου

Εκπληκτική η Δόξα σκόρπισε

στους… 4 ανέμους τον Απόλλωνα Πόντου

Του Γιάννη Κιοσίδη

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο για 80 λεπτά και τους παίκτες της Δόξας να βγάζουν από το ξεκίνημα του αγώνα μπόλικη διάθεση, οι Μαυραετοί κέρδισαν με 4-0 τον Απόλλωνα Πόντου για την 28η αγωνιστική της Football League και σκαρφάλωσαν στην 8η θέση όπου ισοβαθμούν με την Παναχαϊκή. Ίσως είναι η πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, τόνισε ο Δημήτρης Σπανός μετά το τέλος του αγώνα, καθώς η Δόξα πλέον χρειάζεται στους επόμενους δύο αγώνες μία νίκη για να κλειδώσει μια θέση στην επόμενη Super League 2.

Η Δόξα εμφανίστηκε έτοιμη για το συγκεκριμένο παιχνίδι με τους παίκτες να μπαίνουν δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα και παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο κατάφεραν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα της Καλαμαριάς και να προηγηθούν γρήγορα με δύο γκολ. Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού έβγαλαν ενέργεια και πάθος και πέτυχαν τέσσερα γκολ, είχαν όμως και τις ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, ενώ ήταν μέσα σε αυτές και το δοκάρι του Μάρτινς. Ο Απόλλωνας Πόντου από την άλλη ανέβασε την απόδοσή του μετά το 35΄, ενώ είχε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως λανθασμένα ακυρώθηκε ως οφ σάιτ το γκολ του Καλογήρου. Από το 35΄ως το 45΄ του πρώτου ημιχρόνου ήταν και το διάστημα που η Δόξα “απειλήθηκε” από τους φιλοξενούμενους. Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Δόξα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρό σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς, ενώ έβγαινε στην επίθεση με σωστό και ορθολογικό τρόπο.

Στο 12΄ ο Κρητικός άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ μέσα από την μικρή περιοχή. Ο επιθετικός της Δόξας, δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως μια τρίπλα παραπάνω έδωσε την ευκαιρία στους αμυντικούς του Απόλλωνα να απομακρύνουν την μπάλα. Στο 22΄ ωραία εναλλαγή της μπάλας του Μπαϊκαρά με τον Κρητικό, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πόντου, όμως το τελείωμα ήταν κακό για τον επιθετικό των Μαυραετών που έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 25΄ η Δόξα μετέφερε εντυπωσιακά την μπάλα από την άμυνα στην επίθεση και ο Κρητικός σε κενή εστία, μετά από ωραία μπαλιά του Δούμτσιου, έκανε το 2-0. Στο 35΄ ο Απόλλωνας Πόντου απείλησε πρώτη φορά με σουτ τον Μπρίντο. Στο 45΄ μετά από κόρνερ ο Καλογέρης έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς καταλογίστηκε (λανθασμένα) ως οφ σάιτ.

Στην επανάληψη η Δόξα ξεκίνησε δυνατά όπως και στο πρώτο ημίχρονο και στο 52΄ το σουτ του Μάρτινς σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Πολίτη. Στο 57’  ο Μάρτινς με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή προσπάθησε να κάνει το 3-0, ενώ στο 60΄ ο Πεταυράκης με απευθείας φάουλ έκανε το 3-0. Στο 68΄ο Μάρτινς, ότι δεν πέτυχε τις δύο προηγούμενες φορές, το κατάφερε με διαγώνιο σουτ από το σημείο του πέναλτι κάνοντας το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Δημήτρης Σπανός): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Καψάλης, Ανδρέου, Πατράλης, Μακρής, Μάρτινς, Μπαϊκαρά (73′ Λεμονής), Κρητικός (64′ Ρουγκάλας), Δούμτσιος (73′ Πέρεθ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Μπρίτο, Δημητριάδης, Τσουμάνης (62′ Δαλιανόπουλος), Κυβελίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Μπάμπης, Σαμαράς (40′ Θεολόγου), Βλάχος.