Home > Αθλητικά > Εργοτέλης-Δόξα Δράμας 2-2 – Η Δόξα με Ρόβα πήρε ισοπαλία μέσα στην Κρήτη σε ένα σούπερ ματς

Εργοτέλης-Δόξα Δράμας 2-2

Η Δόξα με Ρόβα πήρε ισοπαλία μέσα

στην Κρήτη σε ένα σούπερ ματς

Σε ένα πολύ όμορφο αγωνιστικά παιχνίδι, η Δόξα πήρε τον βαθμό ισοπαλίας μέσα στην Κρήτη (2-2), στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League 2. Το ματς, πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών, μετά την σχετική απόφαση της κυβέρνησης για τον περιορισμό της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι, με αρκετές ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες, η Δόξα πίεσε ψηλά, είχε συγκέντρωση και συνοχή, και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, έδειξε μαχητικότητα και πίστη για το αποτέλεσμα, και έφυγε στο τέλος με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι παίκτες του Κώστα Βασιλακάκη, είχαν μια πολύ καλή αγωνιστική εικόνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ενώ παράλληλα η ομάδα της Δόξας «φωνάζει» για το ακυρωθέν γκολ του Ρόβα, ως οφσάιντ. Ο Χρήστος Ρόβας, ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Μαυραετούς, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ, για την ομάδα της Δόξας.

Αγωνιστικά, η πρώτη καλή ευκαιρία, ήρθε στο 6΄, για τον Εργοτέλη, με σουτ του Μπουτσάκη έξω από την περιοχή, όμως ο Μένκα μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Στο 15΄, με σουτ του Κόντου έξω από την περιοχή ο Κατσιμήτρος έδιωξε δύσκολα, η μπάλα πήγε στον Ρόβα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά από θέση οφσάιντ, σύμφωνα με την Κομισοπούλου (Β’ βοηθός). Το γκολ, ήταν κανονικό για την Δόξα, έτσι όπως φάνηκε καθαρά στο ριπλέι της ΕΡΤ. Στο 18΄, σουτ του Μπουρσέλη έξω από την περιοχή, όπου ο Μένκα έδιωξε δύσκολα.

Δυο λεπτά αργότερα, μακρινό σουτ του Κρητικού, ο Κατσιμήτρος έδιωξε δύσκολα και ο Σιαμπανίδης παίρνοντας το «ριμπάουντ» έκανε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, και εξ επαφής απέκρουσε εκ νέου, ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη.

Στο επόμενο λεπτό, ο Έφορντ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Άτεφ, που έκανε το πλασέ, αλλά ο Μένκα έδιωξε με τα πόδια.

Στο 22΄, με εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Στο 29΄, ήρθε η απάντηση για την Δόξα, με τρομερό σουτ του Ρόβα, έξω από την περιοχή, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι, του Κατσιμήτρου, κάνοντας το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, εκτέλεση φάουλ από τον Μπουρσέλη, ο Μένκα έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ, κρατώντας το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, συνεχίστηκε ο εντυπωσιακός ρυθμός με την μπάλα να πηγαίνει πάνω, κάτω, και οι ευκαιρίες να διαδέχονται η μια την άλλη εκατέρωθεν.

Στο 47, ο Εργοτέλης απείλησε με σουτ του Έφορντ, όμως ο Μένκα απέκρουσε τη μπάλα, ενώ στο 52’, ήρθε η πρώτη απειλή για την Δόξα, με εκτέλεση φάουλ από τον Κόντο, όπου ο Κατσιμήτρος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 58΄, ο Εργοτέλης απείλησε με σουτ του Μπουτσάκη, ενώ δυο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε σωστά γκολ για τους Κρητικούς με τον Μπαράτα, ως οφσάιντ.

Στο 61΄, η κεφαλιά του Κρητικού πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 76’ και στο 78’, ο Κόντος, είχε δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να βάλει την Δόξα μπροστά στο σκορ, όμως στην πρώτη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, και στην δεύτερη ο Κατσιμήτρος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 83΄, ο Εργοτέλης, έκανε το 2-1, με πλασέ του Μπούση μετά από σέντρα του Μπουρσέλη, ενώ η απάντηση για την Δόξα, ήρθε στο 89’, με πλασέ του Ρόβα, μετά από μπαλιά του Κρητικού.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρι, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (76′ Μανουσάκης), Ατέφ (54′ Ροβίθης), Ραμέζ (58′ Μπαράτα), Έφορντ

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Σιώπης, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης (86′ Περέγιο), Κουκόλης, Παρασκευάς (69′ Παπαϊωάννου), Χάμoντ, Κόντος (80′ Πινδώνης), Κρητικός, Ρόβας, Σαμπανίδης