Home > Αθλητικά > Φετινό ρεκόρ για τον Δουβαλίδη στο Μοντεβίλ

Φετινό ρεκόρ για τον Δουβαλίδη στο Μοντεβίλ

Φετινό ρεκόρ για τον Δουβαλίδη

στο Μοντεβίλ

Τρεις κούρσες σε δύο διαδοχικές ημέρες έκανε ο Κώστας Δουβαλίδης στη Γαλλία, και κλείδωσε από την πρώτη μέρα με το 7.75 στο Βαν ντε Ρέιγ την συμμετοχή του για 4η φορά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γλασκώβης.

Ο Δραμινός αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα έκανε στην ουσία τον πρώτο του αγώνα στη σεζόν, δεδομένο του ότι η προηγούμενη παρουσία του ήταν στην ημερίδα του Αγίου Κοσμά, όπου τερμάτισε σε 7.77, χωρίς όμως τον απαιτούμενο συναγωνισμό.

Νικητής στην πρώτη προκριματική σειρά ήταν ο Ισπανός Ορλάντο Ορτέγκα με 7.66 και δεύτερος ο Γάλλος Κέβιν Μαγέρ με 7.72,ενώ την καλύτερη επίδοση στο σύνολο των δύο σειρών πέτυχε ο Ντέιβιντ Κινγκ με 7.65.

Την δεύτερη μέρα στο Μοντεβίλ ο Δραμινός πρωταθλητής διένυσε την απόσταση σε 7.79 στον προκριματικό και στη συνέχεια πέτυχε 7.73 στον τελικό για να βελτιώσει τη φετινή του επίδοση και να καταλάβει την τέταρτη θέση. Ο έμπειρος αθλητής θα κάνει τον επόμενο αγώνα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, όπου θα κυνηγήσει την πρώτη του κούρσα στη σεζόν κάτω από τα 7.70. Νικητής στα 60 μ. εμπ. ήταν ο Τζάρετ Ίτον με 7.58.