Home > Αθλητικά > Φίλιππος Βέροιας – Δράμα ΄86 22-27 Σπουδαία εκτός έδρας νίκη

Φίλιππος Βέροιας – Δράμα ΄86 22-27 Σπουδαία εκτός έδρας νίκη

Φίλιππος Βέροιας – Δράμα ΄86 22-27

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη μέσα στην Βέροια πέτυχε η Δράμα ΄86  με 27-22 στο πλαίσιο της 20ης Αγωνιστικής της Handball Premier. Η δραμινή ομάδα ήταν ψύχραιμη στο τέλος και με πρωταγωνιστές τους Γουργούμη και Ντράσκιτς πέτυχαν μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο με ιστορία στον χώρο του χάντμπολ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο καλά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα στο σκορ με τέσσερα γκολ στο 25΄ (10-6). Οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη κατάφεραν και κάλυψαν την διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με σκορ 10-9.

Στο γκολ πήγαινε και το παιχνίδι στην επανάληψη με τον τεματοφύλακα της δραμινής ομάδας Κώστα Γουργούμη να πραγματοποιεί άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση και να κρατάει στο παιχνίδι την δραμινή ομάδα με καίριες επεμβάσεις σε κρίσιμα σημεία  του αγώνα. Στο 50΄ η τριπλή επέμβαση του Γουργούμη είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Δράμας να ξεφύγει στο σκορ με δύο γκολ 18-20.

Στο 54΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 22-22, ενώ στο επόμενο λεπτό δύο γκολ του Τουνγκελίδη έκαναν το 22-24. Ο Γουργούμης κρατούσε την εστία του ώστε να μη δεχθεί γκολ και οι Κοβογλανίδης, Ντράσκιτς και Τσιτσίγκος διαμόρφωσαν το τελικό 22-27 για την δραμινή ομάδα.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-4, 7-5, 10-6, 10-9 (ημχ) 12-12, 13-14, 16-6, 18-20, 22-23, 22-27

Οι συνθέσεις:

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 7, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης 5, Κωστακίδης 5, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Κορωνάς 1, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζίνης, Χατζημασούρας.

Bianco Monte Δράμα 1986 (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 10, Ιακωβίδης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Γιαννακόπουλος, Σίνα, Κοτσαμαρίκογλου 2, Δεμετζίδης, Τουνγκελίδης 5.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης- Θεοδοσίου Δίλεπτα: 1-1. Πέναλτι: 1/1 – 1/1