Home > Αθλητικά > Φοίβος Συκεών – Δράμα 1986 27-27 Έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια του

Φοίβος Συκεών – Δράμα 1986 27-27 Έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια του

Φοίβος Συκεών – Δράμα 1986 27-27

Έχασε την νίκη

μέσα από τα χέρια του

Εντυπωσιακό παιχνίδι όσο αφορά την διαμόρφωση του σκορ έγινε ανάμεσα στον Φοίβο Συκεών και την Δράμα ΄86 με τους Δραμινούς να χάνουν την νίκη μέσα από τα χέρια τους καθώς 5΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού ήταν μπροστά με 5 γκολ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-12 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και μετά το 40΄ πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 21-26 στο 55΄. Ο Φοίβος Συκεών όμως δεν παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει  στο τέλος του αγώνα. Οι Δραμινοί θα μπορούσαν να είχαν «κλειδώσει» το παιχνίδι 1΄πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 27-26 υπέρ τους, όμως ο Τουνγκελίδης αστόχησε στο πέναλτι. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Θωμαΐδης σκόραρε για την Δράμα ΄86 όμως οι διαιτητές δεν μέτρησαν το γκολ καθώς θεώρησαν πως ήταν εκπρόθεσμο.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέτσης με 10 γκολ, ενώ ο Ντράσκιτς με 7 γκολ πέτυχε τα περισσότερα για τη Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 8-6, 10-7, 13-10, 14-12 (ημχ), 17-14, 17-16, 18-20, 20-23, 22-26, 27-27

Οι συνθέσεις:

Φοίβος (Αντώνης Τσολάκος): Χατζηγιαννίδης, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 1, Σιγγιρίδης 1, Πατραμάνης 1, Μήγγας, Δεληζάνος 4, Παπαγεωργίου, Πίτσιος, Μέτσης 10, Δέσπος 7, Θ. Παπαδόπουλος 3, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηβακαλέλης, Τσιντίδης, Αθανασιάδης.

Δράμα ΄86(Σάκης Βαλαβάνης): Καφαντάρης 6, Γουργούμης, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 3, Σινά, Γιαννακόπουλος, Ντράσκιτς 7, Χαϊτίδης 3, Κουρτίδης, Θωμίδης 3, Παπάζογλου, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-1. Κόκκινη: Κοβογλανίδης (27:39 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 5/6 – 2/5