Home > Αθλητικά > Γ΄ Εθνική Νέστος Χρυσούπολης – Καλαμπάκι 2-2 Πρώτος βαθμός για την δραμινή ομάδα

Γ΄ Εθνική

Νέστος Χρυσούπολης – Καλαμπάκι 2-2

Πρώτος βαθμός

για την δραμινή ομάδα

Τον πρώτο βαθμό για το φετινό πρωτάθλημα πήρε η ομάδα του Καλαμπακίου στην 2η αγωνιστική και αυτή τη φορά εκτός έδρας με την ομάδα της Χρυσούπολης. Η ομάδα του Καλαμπακίου παίζοντας έξυπνα προηγήθηκε στο 20΄με τον Στάικο με ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 5 λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Μκριτσιάν κάνοντας το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο πρώτο ημίχρονο το Καλαμπάκι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κράτησε μακριά από την εστία του τον Νέστο όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Δέκα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού οι παίκτες του Φώτη Χατζηκυριάκου βγήκαν στην αντεπίθεση και με δυνατό σουτ ο Στάικος πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και έβαλε την δραμινή ομάδα μπροστά στο σκορ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μκριτσιάν με κεφαλιά έκανε το τελικό 2-2.

Την επόμενη αγωνιστική το Καλαμπάκι δίνει το πρώτο παιχνίδι για την φετινή σεζόν στην έδρα του με αντίπαλο τον Ορφέα Ξάνθης. Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής της δραμινής ομάδας Φώτης Χατζηκυριάκου τόνισε: «Ήταν για εμάς το δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι. Θέλαμε να ανατρέψουμε την κακή εικόνα και το αρνητικό κλίμα από το πρώτο παιχνίδι μέσα στις Σέρρες και το βαρύ σκορ. Ήταν παιχνίδι που δίνει σε όλους μας την ψυχολογία να συνεχίσουμε σε ένα πρωτάθλημα που έχει πολύ δρόμο μπροστά του. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών οι οποίοι ό,τι σχεδιάσαμε πριν το παιχνίδι και ιδίως στο αμυντικό κομμάτι το τήρησαν άψογα. Μη ξεχνάτε ότι είμαστε μια ομάδα χωρίς εμπειρία στην κατηγορία και είμαι σίγουρος πως από παιχνίδι σε παιχνίδι θα γινόμαστε ακόμη καλύτεροι. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε  τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο δεύτερο δεχτήκαμε πίεση όμως έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας μας αφήνει μια πικρία στο τέλος που δεν φύγαμε με την νίκη».

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Νέστος: Αθανασίου, Καθάριος, Αρετάς, Χούσινετς, Μκρτσιάν,  Ευθυμιάδης (60` Παπαδόπουλος), Φ. Τσαμπέγια, Νύκταρης (66` Μαϊδανός), Μπέλιτς (28` λ.τ Τσαμπέγια Γ  65` λ. τ Τσελέπης),  Γκουτσίδης, Μελισσόπουλος.

ΑΕ Καλαμπακίου: Παγκάκης, Θεοδοσιάδης, Ντόβας, Τσερκέζος, Κωνσταντινίδης, Καλαϊτζίδης (74` Τζιβανάκης), Κασαπίδης (46` Κεσίδης), Κλόγκερι, Στάικος, Βασιλειάδης, Παυλίδης (60` Μαυροβασίλης).