Home > Αθλητικά > Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας 2-2 Έσωσε την παρτίδα στο τέλος…

Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας 2-2 Έσωσε την παρτίδα στο τέλος…

Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας 2-2

Έσωσε την παρτίδα στο τέλος…

Το γκολ του Ρόβα πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Δόξα μέσα στην έδρα του Καραϊσκάκη Άρτας στην πρεμιέρα του β΄ γύρου, στο πρωτάθλημα της Super League 2. Η Δόξα προηγήθηκε με κοντινό πλασέ του Κρητικού, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν επτά λεπτά αργότερα με τον Καπία (1-1), μετά από πρώτη επέμβαση του Μένκα σε σουτ του Καραγιαννίδη. Οι Ηπειρώτες κατάφεραν και «γύρισαν» το παιχνίδι στο 71’ με τον Κυβελίδη σε 2-1, όμως ο Ρόβας στο 85’ έκανε το τελικό 2-2.

Ο τεχνικός της Δόξας Δράμας, Κώστας Ανυφαντάκης, μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Θεωρώ ότι ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Και οι δυο ομάδες προσπάθησαν πολύ, με ορθόδοξο τρόπο. Μπήκαν πολλά γκολ. Περιμέναμε κάπως έτσι το παιχνίδι. Θέλαμε να ελέγξουμε το ματς, με καλή κυκλοφορία και να επιτεθούμε. Σε μεγάλο ποσοστό το πετύχαμε στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ο Καραϊσκάκης ανέβασε την πίεση και τον ρυθμό του. Μας προβλημάτισε και προηγήθηκε. Αυτό που κρατάμε είναι η αντίδραση, είναι σπουδαίο και δίνω συγχαρητήρια στους παίκτες. Ισοφαρίσαμε 2-2 στο 85΄ και διεκδικήσαμε τη νίκη. Βάσει ευκαιριών και εικόνας, θεωρώ δίκαιο το αποτέλεσμα. Ήταν σημαντικό ματς, θέλαμε πάση θυσία θετικό αποτέλεσμα. Η Δόξα είναι μεγάλη ομάδα και θέλουμε να διατηρήσουμε την επαφή με την πρώτη εξάδα. Η εικόνα που έχουμε σε πολλά ματς είναι δυσανάλογη με τη βαθμολογία, που μας αδικεί. Προχωράμε μέχρι τέλους με μεγάλο κίνητρο την όσο δυνατό καλύτερη θέση. Καλή συνέχεια στον Καραϊσκάκη».

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ: Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Καπίας, Ψιάνος (91΄ Γυφτοκώστας), Μέτσε, Μασούρας (46΄ Τσούτσης), Αλμπάνης (84΄ Καψάλης), Χατζηστραβός, Κυβελίδης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Μένκα, Σιώπης, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Καψάλης, Οικονόμου (84΄ Παρασκευάς), Πλέγας, Κρητικός, Χάμοντ, Κόντος (65΄ Ρόβας), Σαμπανίδης (66΄ Αποστολίδης).