Home > Νέα > Κολυμβητικοί αγώνες «Αγίας Βαρβάρας 2017» Τα δελφίνια του ΚΟΔ σάρωσαν τα μετάλλια της διοργάνωσης

Κολυμβητικοί αγώνες «Αγίας Βαρβάρας 2017»

Τα δελφίνια του ΚΟΔ σάρωσαν

τα μετάλλια της διοργάνωσης

Το περασμένο Σαββατοκύριακο 9 και 10 Δεκεμβρίου, πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Δράμας, οι αγώνες που διοργανώνει κάθε χρόνο ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας, προς τιμή της Πολιούχου της πόλης μας, Αγίας Βαρβάρας.

Η φετινή διοργάνωση ήταν επετειακή, καθώς φέτος συμπληρώθηκαν 20 χρόνια από τότε που ξεκίνησε ο Σύλλογος τον αυτό τον θεσμό.

Παρά τις δυσκολίες και τα δυσάρεστα γεγονότα του τελευταίου μήνα (και το κλείσιμο του κολυμβητηρίου), στους αγώνες συμμετείχαν 14 ομάδες από την Μακεδονία, την Θράκη, την Βουλγαρία και την Τουρκία, με συνολικό αριθμό αθλητών που ξεπερνούσε τους 300.

Σε ότι αφορά στα αποτελέσματα των αγώνων «20 Χρόνια Αγίας Βαρβάρας» τα δελφίνια του ΚΟΔ αποδείχθηκαν «χρυσά» αφού κατέλαβαν την πρώτη θέση με 40 χρυσά, 30 ασημένια και 20 χάλκινα μετάλλια.

Το ίδιο Σαββατοκύριακο τρείς αθλητές του ΚΟΔ, η Κωνσταντινίδου Φωτεινή, ο Καλούδης Γεώργιος και ο Κουμουνδούρος Μάριος ο οποίος κολυμπά με τα χρώματα του Άρη Θεσσαλονίκης, ταξίδεψαν στον Βόλο και πήραν μέρος στο Grand Prix 25μ. πισίνας.

Ανάμεσα σε μεγάλους αθλητές και αθλήτριες, αλλά και δύσκολο ανταγωνισμό κατάφεραν να περάσουν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους, τερματίζοντας σε υψηλές θέσεις. Πιο συγκεκριμένα, η Κωνσταντινίδου Φωτεινή κατέκτησε την 2η θέση στα 400 μικτή ατομική και την 4η θέση στα 200 μικτή ατομική. Ο Καλούδης Γεώργιος τερμάτισε 7ος στα 200μ πεταλούδα και 8ος στα 100μ πεταλούδα, και τέλος ο Κουμουνδούρος Μάριος βελτίωσε τις ατομικές του επιδόσεις.