Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 3-2- Έχασε σε ένα τρίλεπτο

Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 3-2

Έχασε

σε ένα τρίλεπτο

Την ήττα με 3-2, γνώρισε η Δόξα από τον Λεβαδειακό στο παιχνίδι που άνοιξε την 18η Αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ 2. Οι γηπεδούχοι, ανέβηκαν στη 2η θέση και έμειναν αήττητοι για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι (7η νίκη στα τελευταία 9 παιχνίδια), ενώ η ομάδα της Δράμας, δεν κατάφερε να συνεχίσει τις επιτυχίες μετά από τις δυο νίκες, απέναντι σε Παναχαϊκή και Πλατανιά.

Οι Μαυραετοί, ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, και προηγήθηκαν μόλις στο 6’, με κεφαλιά του Σαμπανίδη. Οι γηπεδούχοι, πέτυχαν την ισοφάριση στο 14’, με γκολ του Ιωαννίδη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μεχία. Στο 22’, η Δόξα ζήτησε πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε το χέρι του Καραχάλιου, μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής, έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

Μετά το 25’, ο Λεβαδειακός πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Ηλιάδη, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, και απείλησαν στο 47’, με σουτ του Μπαστιάνου, όμως η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ καθώς βρήκε σε πόδια αμυντικών.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μύγας έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Ηλιάδης έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 69’, ο Πολέτο με σουτ έκανε το 2-1 για τον Λεβαδειακό, ενώ 3’ αργότερα ο Μπαστιάνος, με ωραία ενέργεια και δυνατό πλασέ έκανε το 3-1.

Η Δόξα, προσπάθησε να αντιδράσει, απείλησε με τον Κρητικό σε δυο περιπτώσεις και κατάφερε λίγο πριν το τελικό σφύριγμα να μειώσει σε 3-2, με τον Σαμπανίδη, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική η πρώτη εμφάνιση του νεαρού Δραμινού ποδοσφαιριστή Παπαϊωάννου, ο οποίος πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής και είναι ο τρίτος νεαρός ποδοσφαιριστής που εμπιστεύεται ο Κώστα Βασιλακάκης, μετά τους Ηλιάδη και Παρασκευά.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Βήχος, Λιάγκας, Παντελιάδης (56′ Μάντζιος), Χατζηλάμπρος (46′ Μύγας), Καραχάλιος, Μεχία, Ιωαννίδης, Κονέ, Πολέττο (85′ Νίκας), Μπαστιάνος.

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Σιώπης, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης, Καψάλης, Παρασκευάς (74′ Κόντος), Πινδώνης, Αποστολίδης (64′ Χάμοντ), Κρητικός, Ρόβας (84′ Παπαϊωάννου), Σαμπανίδης.