Home > Αθλητικά > «Λίγη» η Δόξα, έμεινε ισόπαλη 1-1 με τον Απόλλων Πόντου Ο Μένκα κράτησε όρθια τη Δόξα

«Λίγη» η Δόξα, έμεινε ισόπαλη 1-1 με τον Απόλλων Πόντου

Ο Μένκα κράτησε όρθια τη Δόξα

Του Γιάννη Κιοσίδη

Η Δόξα συνέχισε τα άσχημα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και αυτή τη φορά ήρθε ισόπαλη με τον Απόλλωνα Πόντου με 1-1 σ’ ένα κακό αγωνιστικό χώρο. Στα τελευταία πέντε παιχνίδια η δραμινή ομάδα έχει μαζέψει μόλις τρεις βαθμούς (ισοπαλίες με Κισσαμικό και Παναιγιάλειο στην έδρα της) και έτσι απομακρύνθηκε κι άλλο από την κορυφή. Οι Μαυραετοί είχαν κακή απόδοση στα 85’ του παιχνιδιού ανεβάζοντας την απόδοσή τους μόλις λίγα λεπτά πριν το τέλος, ενώ οι γηπεδούχοι εκτός του γκολ είχαν κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρουν όμως βρήκαν απέναντί τους έναν πολύ καλό Μένκα που κράτησε το σκορ.

Η Δόξα για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν αργή, προβλέψιμη στο παιχνίδι της και ακίνδυνη επιθετικά. Η ισοπαλία έχει αρκετούς υπαίτιους και σίγουρα ένας απ’ αυτούς είναι ο Άγγελος Διγκόζης, ο οποίος με τις επιλογές του στο αρχικό του σχήμα ρίσκαρε την εικόνα της ομάδας. Ο προπονητής της Δόξας άφησε εκτός αποστολής τον Γουνδουλάκη κι εκτός αρχικού σχήματος τους Ματσούκα, Κάσες και Ντιμιτρόφσκι.

Αγωνιστικά, ο Μένκα ήταν ο καλύτερος παίκτης της Δόξας που κράτησε το σκορ χαμηλά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν μόλις στο 1με τον Συμελίδη, όμως ο Μένκα έδιωξε σε κόρνερ. Στο 8’ ο Μπρίτο βρέθηκε απέναντι από τον Μένκα όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η Δόξα απείλησε πρώτη φορά στο 25’ με σουτ του Ριζογιάννη, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Αυτές ήταν οι ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο με το ρυθμό μετά το 25λεπτο να πέφτει αισθητά.

Στην επανάληψη ο Χασομέρης άνοιξε το σκορ στο 56’ με κεφαλιά. Ο Μένκα κράτησε το σκορ στο 65’ όταν ο Μπρίτο βρέθηκε από τον τερματοφύλακα της Δόξας και στο 77’ όταν Ν’ Λουντούλου έφυγε στην αντεπίθεση όμως ο πορτιέρο της Δόξας έδιωξε με τα πόδια.

Στο 85’ η Δόξα έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, βγήκε στην αντεπίθεση και ο Μπαϊκαρά δε δυσκολεύθηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Ο Άγγελος Διγκόζης μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε μεταξύ άλλων: «Αντιδράσαμε μετά το γκολ που δεχθήκαμε. Οι παίκτες έδειξαν πάθος και δύναμη. Για εμάς θα ήταν καλό αποτέλεσμα αν είχαμε κερδίσει Κισσαμικό και Παναιγιάλειο».

Απόλλων  Πόντου (Καλαϊτζίδης)  Λόπεθ ,Αμαραντιδής ,Λιόνης ,Σαμαράς, Καλι ,Τσεμπερίδης Συμελίδης, Μπρίτο ,Καλογέρης ,Χασομέρης, Ν’ Λουντούλου.

Δόξα Δράμας (Διγκόζης) Μένκα ,Γκότοβος ,Όστοϊτς ,Σπυρόπουλος, Πεταυράκης ,Αρναρέλλης (Ματσούκας 59’) ,Ντατίδης, Μαρκόπουλος (Λίτσκας 70’), Μπαϊκαρά, Κουσκουνάς ,Ριζογιάννης.