Home > Νέα > Μεγάλες επιτυχίες των δύο συλλόγων της Δράμας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπριτζ

Μεγάλες επιτυχίες των δύο συλλόγων της Δράμας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπριτζ

Μεγάλες επιτυχίες των δύο συλλόγων της Δράμας

στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπριτζ

Στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις της αίθουσας ξιφασκίας στο Ελληνικό (Αθήνα) διεξήχθη το Πανελλήνιο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα αγωνιστικού Μπριτζ 2018. Στην διοργάνωση πήραν μέρος πάνω από 270 τετραμελείς ομάδες από όλη την χώρα σε μια γιορτή για το Ελληνικό Μπριτζ .

Δύο σύλλογοι της πόλης μας ο Γαλαξίας Δράμας και ο Αστέρας Δράμας ήταν εκεί με μεγάλη συμμετοχή αθλητών τους και με πολλές σημαντικές επιτυχίες για μια ακόμη φορά .

Ο Γαλαξίας Δράμας συμμετείχε με τρεις τετραμελείς ομάδες του στις κατηγορίες 1-6 , 1-9 , και 1-11.

Στην κατηγορία 1-6 ο Γαλαξίας ήταν ήδη πρωταθλητής Ελλάδος στην Α΄ Εθνική τις τρεις προηγούμενες χρονιές, και η ομάδα του Γαλαξία αποτελούμενη από τους Παπαδόπουλο Μιχάλη, Κωνσταντινίδου Μαρία, Τσιπίδη Στάθη και Γκουτιούδη Γιάννη  προσπάθησε  να υπερασπιστεί τον τίτλο των τριών προηγούμενων χρόνων.

mpritz (2)

Τελικά μετά από επτά δύσκολους αγώνες κατέλαβε την προνομιούχο 3η θέση. Μια επιτυχία που θα την ζήλευαν πολλοί σύλλογοι της χώρας αλλά οι συμμετέχοντες την δέχτηκαν με ανάμεικτα συναισθήματα γιατί σύμφωνα με την απόδοσή τους μπορούσαν να επαναλάβουν την επιτυχία των προηγούμενων χρόνων.

Η πρωτιά όμως ήρθε στην μεγαλύτερη κατηγορία 1-9 όπου ο Γαλαξίας συμμετείχε στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής με τους Μποβασιανό Νίκο, Ηλιάδη Τάσο, Κασάπη Νίκο, και Πετρίδη Κώστα, κερδίζοντας την 1η  θέση που οδηγεί στη Α΄ Εθνική. Να σημειώσουμε ότι η ομάδα του Γαλαξία ανέβηκε πέρσι στην Β΄ Εθνική, ήταν η νεοφώτιστη ομάδα του ομίλου, όμως κατάφερε να κατακτήσει την 1η θέση και φυσικά την άνοδο στην μεγαλύτερη κατηγορία όπου θα αγωνιστεί την επόμενη χρονιά.

Στην Γ΄ Εθνική της ίδιας κατηγορίας 1-9  ο Αστέρας Δράμας κατέλαβε την 2η θέση παίρνοντας ταυτόχρονα και την άνοδο στην Β΄ Εθνική της κατηγορίας.

Στην Δ΄ Εθνική, στην κατηγορία την 1-11 είχαμε συμμετοχή και των δύο ομάδων της Δράμας.

Ο Αστέρας Δράμας κατέλαβε την 1η θέση ανεβαίνοντας στην Γ΄ Εθνική και ο Γαλαξίας Δράμας, με 4 νίκες δύο ήττες και μία ισοπαλία κατέλαβε την 9η θέση.

Τέλος στην  κατηγορία OPEN της Δ΄ Εθνικής συμμετείχε ο Αστέρας Δράμας και κατέλαβε την 3η θέση κάνοντας μια πολύ καλή εμφάνιση

Μετά το τέλος του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος ο πρόεδρος του Γαλαξία Δράμας κ. Γκουτιούδης Ζήσης δήλωσε: « Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους αθλητές μας που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα αλλά και σε όλους όσους συμμετέχουν και αγκαλιάζουν τα τελευταία χρόνια τον σύλλογό μας και την παρέα του Γαλαξία. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους έφεραν τις πολλές και μεγάλες επιτυχίες στην πόλη της Δράμας.  Επίσης θα ήθελα να συγχαρώ τον σύλλογο του Αστέρα Δράμας για τις επιτυχίες του στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα.

Θα ήθελα να τονίσω ότι  το Μπριτζ στην Δράμα έχει και παρελθόν, παρόν αλλά κυρίως μέλλον. Με δύο συλλόγους, με διαφορετικά χαρακτηριστικά ο καθένας, συσπειρώνει γύρω του, πολλούς συμπολίτες μας, χωρίς άμεσους ή έμμεσους αποκλεισμούς. Καλή συνέχεια σε όλους».