Home > Αθλητικά > Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο Διεθνής Φιλικός Αγώνας Ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων ατόμων για Φιλανθρωπικό σκοπό

Μεταξύ των Εθνικών Ομάδων Ελλάδας και Ισραήλ!

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο Διεθνής

Φιλικός Αγώνας Ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων

ατόμων  για Φιλανθρωπικό σκοπό

Του Γιάννη Κιοσίδη

Με μεγάλη επιτυχία και τεράστια ανταπόκριση του κόσμου διεξήχθη ο Διεθνής Φιλικός Αγώνας Ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων Ατόμων Ελλάδας και Ισραήλ το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο της Νέας Αμισού. Πάνω από 2.000 Δραμινοί κάθε ηλικίας έδωσαν το παρών, προκειμένου να παρακολουθήσουν τον αγώνα και να στηρίξουν το φιλανθρωπικό σκοπό της διοργάνωσης.

ellada8

Για πρώτη φορά πραγματοποιήθηκε ποδοσφαιρικός αγώνας ακρωτηριασμένων ατόμων στη Βόρεια Ελλάδα, όπου η εθνική ομάδα αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα του Ισραήλ, για την οποία ήταν η παρθενικής της αποστολή στο εξωτερικό. Η εθνική ομάδα έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα ενόψει της συμμετοχής της στο EURO 2020 στην Κρακοβία.

Διοργανώτρια του φιλανθρωπικό αγώνα ήταν η Τοπική Διοίκησης Δράμας (ΙΡΑ) της Διεθνούς Ένωσης Αστυνομικών, σε συνεργασία με τον Αθλητικό Σύλλογο ΑμεΑ Δράμας «ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ», την Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων (Ε.Π.Σ.) Νομού Δράμας και το Δίκτυο Κοινωνικής Αλληλεγγύης (ΔΙ.Κ.Α.) του Δήμου Δράμας.

ellada7

Στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύτηκε ο Σύλλογος ΑμεΑ Δράμας «Οι Αγωνιστές», τα μέλη του οποίου διακρίθηκαν πρόσφατα με 18 μετάλλια και 2 Πανελλήνια ρεκόρ, στα πλαίσια του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Στίβου της ΕΑΟΜ – ΑμεΑ.

Την εκδήλωσε τίμησαν με την παρουσία τους παίκτες της Εθνικής Ελλάδας ποδοσφαίρου που κατέκτησε το EURO, Θοδωρής Ζαγοράκης και Γιώργος Καραγκούνης. Ο Θοδωρής Ζαγοράκης σε δηλώσεις του τόνισε μεταξύ άλλων: «Είναι πολύ σημαντικό που σήμερα γίνεται αυτός ο αγώνας με αυτά τα παιδιά που στέλνουν το δικό τους μήνυμα στην κοινωνία μας∙ ένα μήνυμα ζωής. Αυτά τα παιδιά μας διδάσκουν ότι ο άνθρωπος δεν πρέπει ποτέ να σταματά να παλεύει στη ζωή του. Αυτοί είναι οι πραγματικοί ήρωες με τη στάση τους στη ζωή δίνουν δύναμη σε όλους μας».

ellada6

Στον πρώτο αγώνα της φιλανθρωπικής διοργάνωσης (απόγευμα Παρασκευής), η Εθνική Ελλάδος κέρδισε με 5-1 με τέσσερα γκολ του Δραμινού Μαρίγκου και ένα του Λαζαρίδη (παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της Εθνικής). Το σκορ μείωσε για το Ισραήλ ο Shichrur με το πρώτο ιστορικό γκολ για την εθνική του ομάδα!

israhl

Το απόγευμα του Σαββάτου η Εθνική Ομάδα της Ελλάδας επικράτησε με 3-0 με το Μαρίγκο να ανοίγει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με απευθείας φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά ο Αγριανίτης δε κατάφερε να αξιοποιήσει το κερδισμένο πέναλτι του Μπακογιάννη, αλλά σκόραρε το δεύτερο τέρμα της ομάδας μας ύστερα από ασίστ του Πανίδη. Το 3-0 σημείωσε ο Πανίδης στις καθυστερήσεις με κοντινό σουτ από πάσα-άδειασμα στον τερματοφύλακα του Μπακογιάννη.

Ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδος, κ. Μπαλτούμας παρέταξε την ομάδα με τον Υδραίο κάτω από τα δοκάρια, στην αμυντική γραμμή τους Λαζαρίδη και Μπακογιάννη, στη μεσαία γραμμή τον αρχηγό Τσίγκα με τον Μαρίγκο αριστερά του και τον Αγριανίτη δεξιά, με μοναδικό προωθημένο τον Πανίδη.

Ο Γίδαρης ήρθε από τον πάγκο να δώσει λύσεις στην άμυνα δίνοντας την ευκαιρία στον Μπακογιάννη να προωθηθεί στη μεσαία γραμμή, ενώ την αποστολή συμπλήρωσαν οι Σύρμας, Τουμαράς, Μαδεμλής και Κατσίπας.