Home > Αθλητικά > Με μία βαλίτσα μετάλλια επέστρεψε η Ρυθμική Γυμναστική Δράμας

Με μία βαλίτσα μετάλλια επέστρεψε η Ρυθμική Γυμναστική Δράμας

Με μία βαλίτσα μετάλλια

επέστρεψε η Ρυθμική Γυμναστική Δράμας

Με κάθε λαμπρότητα πραγματοποιήθηκε το «8ο Emeralds Cup Spartacus”, το μίτινγκ της ρυθμικής γυμναστικής που διοργανώθηκε το Σαββατοκύριακο 20-21/10 στο Δ.Α.Κ. Βασιλικών. Το μίτινγκ αποτελεί πλέον θεσμό, λόγω του υψηλού επιπέδου των αθλητριών που συμμετέχουν αλλά και του ενδιαφέροντος που προσελκύει από το εξωτερικό. Συγκεκριμένα πάνω από 150 αθλήτριες από την Ελλάδα και το εξωτερικό πήραν μέρος για όγδοη φορά φέτος σε μι διοργάνωση που έχει γίνει θεσμός με παγκόσμια αναγνώριση.

Ο πρόεδρος του Α.Γ.Ε.Μ.Σ Σπάρτακος (Διοργανωτής του μίτινγκ), Γιώργος Δέλλιος, τόνισε: «Για μία ακόμη χρονιά ευτυχήσαμε να διοργανώσουμε πετυχημένους αγώνες. Ο στόχος μας όμως είναι με τη συμπαράσταση της πολιτικής ηγεσίας του αθλητισμού το 9ο EMERALDS CUP SPARTACUS να γίνει σε έναν χώρο που θα πληρεί όλους τους κανόνες για αγώνες υψηλού επιπέδου. Ισως αυτός ο χώρος να είναι το «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο». Ευχαριστούμε όλους όσοι συμπαραστάθηκαν και φέτος στην προσπάθειά μας».

Η Ρυθμική Γυμναστική Δράμας

συμμετείχε με 2 Συλλόγους στο Ομαδικό

Ο ΣΕΡΓ Δράμας στο Ομαδικό ΑΝΣΑΜΠΛ πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο σε 5 στεφάνια στην κατηγορία Κορασίδων με τις αθλήτριες Γουδάκη Αριάδνη και Δήμητρα, Δαλάκα Μαργαρίτα, Ευθυμιάδου Νικολέττα και Σαουλίδου Γεωργία. Στην κατηγορία Παγκορασίδων κατέκτησε την 2η θέση στις 5 μπάλες  με τις  Γκαρμπούνη Πολύμνια , Κότιου Αλεξάνδρα , Μεσονύχτη Αναστασία, Οντοννελλ Αγγελική και Σουσαμλή Φωτεινή.

Ο σύλλογος Άρτεμις Δράμας Ρυθμική Γυμναστική πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Παγκορασίδων  με τις αθλήτριες  Ελευθεριάδου Δήμητρα, Ζαχαρία Ανδριανή, Μώραλη Αθανασία, Πάππου Ιωάννα, Καυκά Ευαγγελία, Κορυφίδου Χριστίνα, Μαυροσαββίδου Ειρήνη και Παρασίδου Βασιλική.

Στο ατομικό διακρίθηκαν οι αθλήτριες Μιχαηλίδου Βαρβάρα χρυσό μετάλλιο στις κορίνες και 4η θέση στο στεφάνι. Η Ιωάννου Βασιλεία κατέλαβε την 3η θέση στο στεφάνι και χάλκινο μετάλλιο. Η Δαλάκα Μαργαρίτα χρυσά μετάλλια στο σχοινάκι και την μπάλα . Η Μπανιώτη Μαρηλία 2η θέση στην μπάλα και αργυρό μετάλλιο. Η Παναγιωτίδου Νάταλι  κατέκτησε την 2η θέση στην κορδέλα και 3η θέση στη μπάλα. Η Γιωργάκα Αλεξάνδρα πήρε αργυρό μετάλλιο και   2η θέση στο στεφάνι  και η Μιχαηλίδου Αλεξάνδρα 4η Θέση στο στεφάνι. Προπονήτριες της δραμινής αποστολής ήταν οι Μακρή Ελένη, Αντωνιάδου Αθηνά, Κερατίδου Βασιλεία και Ζλάτκα Χρυσούλα. Όπως δηλώνουν οι άνθρωποι της ρυθμικής γυμναστικής: «Όλες οι παρόμοιες προσπάθειες των αθλητικών συλλόγων μας, είναι εξαιρετικές γιατί δίνουν προοπτική στον αθλητισμό και το εισπράττει ο τόπος μας!»