Home > Αθλητικά > Νίκος Κωστένογλου «Ρώτησα και έλαβα την διαβεβαίωση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα υπεραριθμίας»

Κακή εμφάνιση και ήττα για την Δόξα με 2-1 από τον Κισσαμικό

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε χθες η Δόξα.  Μέσα σε πέντε μέρες και μετά το 1-0 απέναντι στον Άρη η Δόξα ηττήθηκε από τον Κισσαμικό με 2-1 και πλέον οι Δραμινοί βλέπουν να απομακρύνεται η 3η θέση. Ο Κισσαμικός έφτασε τη Δόξα στους 43 βαθμούς με ένα παιχνίδι λιγότερο, εκκρεμεί όμως η δικαστική απόφαση για αφαίρεση βαθμών της Δόξας μετά την γκάφα που έκανε στο παιχνίδι με τον Άρη.

Η Δόξα «κατάφερε» να γκρεμίσει ότι έχτισε στα τελευταία 11 παιχνίδια μέσα σε πέντε ημέρες έχοντας 7 νίκες και μάλιστα οι 4 συνεχόμενες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Το παιχνίδι στα Χανιά, ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν κακής ποιότητας, ιδίως στο 1ο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα πρώτα 30 λεπτά δεν κατάφερε να σημειωθεί η παραμικρή φάση και το πρώτο σουτ έγινε στο 33’ από τον Πεταυράκη. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το σουτ του Κουσκουνά έδιωξε ο Λαζαρίδης. Δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου ήταν το κύριο στοιχείο του πρώτου 45λεπτου, όμως έλειπαν εκατέρωθεν οι ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν ρυθμό με αποτέλεσμα να προσφέρουν κακό θέαμα, ενώ έδειχναν ότι ήθελαν να κρατήσουν το 0, παρά να βγουν στην επίθεση.

Η Δόξα είχε την κατοχή στην μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική, ενώ από την άλλη ο Κισσαμικός έδωσε χώρο στη δραμινή ομάδα προσπαθώντας έτσι να χτυπήσει το παιχνίδι στην κόντρα.

ΔΟΞΑ

Στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Κισσαμικού έδωσε άλλο ρυθμό στον αγώνα. Ο Λεό στο 55’ έβγαλε την σέντρα με τον Χαλκιαδάκη να προλαβαίνει τον Όστοϊτς και με πλασέ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Βούρα κάνοντας το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα το σουτ του Λεμονή από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Στο 70’ ο Λέο μπήκε από δεξιά, έσπασε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή στο χώρο του πέναλτι και ο Ξύδας  ανενόχλητος έκανε το 2-0.

Γρήγορη ήταν η αντίδραση από τους Μαυραετούς, οι οποίοι πέντε λεπτά αργότερα μείωσαν με τον Αρναρέλλη, ο οποίος μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, πέρασε δύο αμυντικούς και με διαγώνιο σουτ μείωσε σε 2-1.

Στο 85’ η Δόξα είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν ο Κουσκουνάς βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι με στρωμένη την μπάλα, ανενόχλητος , όμως το σουτ που έπιασε πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Λαζαρίδη.

Η Δόξα έδειξε για ένα ακόμα παιχνίδι νωθρή εικόνα, χωρίς φαντασία και δημιουργικότητα. Πλησίαζε μέχρι την μεγάλη περιοχή του Λαζαρίδη, όμως της έλειπε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και η έμπνευση της στιγμής για να μπορέσει να αξιοποιήσει την κατοχή της μπάλας.

Οι συνθέσεις:

ΑΟΧ Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Λεμονής, Ξύδας (83′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης (67′ Σάλιακας), Λέο (88′ Τόλι)

Δόξα Δράμας (Νίκος Κωστένογλου): Βούρας, Σιώπης, Πεταυράκης, Όστοϊτς (70′ Καπνίδης), Ντιμιτρόφσκι, Γουνδουλάκης, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Τζόκιτς (54′ Βιτλής), Κάσες (46′ Αρναρέλλης), Κουσκουνάς

Νίκος Κωστένογλου

Ρώτησα και έλαβα την διαβεβαίωση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα υπεραριθμίας

IMG_20180405_181408

Μετά το τέλος του αγώνα της Δόξας με τον Κισσαμικό ο Νίκος Κωστένογλου τόνισε πως η Δόξα έκανε την χειρότερη εμφάνιση από την μέρα που ήρθε στην ομάδα. Αναλυτικά ο προπονητής της Δόξας δήλωσε:

«Η εικόνα μας δεν ήταν καλή. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, δεν μας δημιούργησε καμιά ευκαιρία ο αντίπαλος, αλλά εμείς δεν είχαμε τις ανάλογες εμφανίσεις του παρελθόντος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος ο αντίπαλος, πέτυχε δύο γκολ, προβήκαμε σε κάποιες αλλαγές, είχαμε βέβαια και μία αναγκαστική αλλαγή του Κάσες η οποία ανέτρεψε τα δεδομένα, καταφέραμε να μειώσουμε,  δημιουργήσαμε μία με δύο ευκαιρίες, ήμασταν καλύτεροι σε αυτό το διάστημα, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να αλλάξει η εικόνα και η ροή του παιχνιδιού.

Ισως τελικά το τελευταίο περιστατικό που συνέβη στην ομάδα μου να επηρέασε αρνητικά τους ποδοσφαιριστές. Ηταν η χειρότερη εμφάνιση της Δόξας από την ημέρα που έχω αναλάβει τα ηνία της. Εμείς πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι και να προχωρήσουμε».

Σε ερώτηση του δημοσιογράφου για το πώς έγινε το περιστατικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο κ. Κωστένογλου απάντησε:«Οπως γνωρίζετε ήρθα στην ομάδα μεσούσης της αγωνιστικής περιόδου. Ρώτησα τους αρμόδιους σε δύο διαφορετικές χρονικές περιόδους, πριν και μετά τη μεταγραφική περίοδο, αν υπάρχει πρόβλημα υπεραριθμίας στη χρησιμοποίηση ξένων παικτών. Έλαβα τη διαβεβαίωση ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω καμία ευθύνη ποδοσφαιρικά, ούτε συνειδησιακά».

Ο προπονητής του Κισσαμικού Γιώργος Πετράκης τόνισε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες διότι νομίζω ότι σήμερα έγινε ένας ωραίος αγώνας. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την υπεροχή, ελέγχαμε τον αγώνα, το ρυθμό, είμαστε σε κάποια κομμάτια πάρα πολύ καλοί, όσον αφορά την κατοχή μας στο δικό μας μισό, καταφέραμε να περιορίσουμε αισθητά την Δόξα Δράμας, αλλά νομίζω ότι είχαμε ένα μικρό υπόλοιπο όσον αφορά τις ευκαιρίες, παρά το γεγονός ότι φτάσαμε πολλές φορές στην αντίπαλη εστία. Το ίδιο ισχύει και για την απέναντι πλευρά, γιατί νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν απειληθήκαμε καθόλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο διορθώσαμε κάποια πράγματα, είχαμε και πάλι τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, γίναμε πιο απειλητικοί, καταφέραμε και σημειώσαμε δύο γκολ, είχαμε και ευκαιρίες και αυτό με κάνει χαρούμενο. Αυτό όμως που με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι ότι η ομάδα, με βάση το σχηματισμό που παίζουμε, έχει εξελιχθεί και έχουμε γίνει αρκετά καλοί σε κάποια πράγματα που εμείς θεωρούμε αρκετά σημαντικά. Αυτό σίγουρα έχει να κάνει με την ποιότητα των παικτών του έχω στα χέρια μου και πραγματικά τους αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια».

Ο ποδοσφαιριστής του Κισσαμικού  Άγγελος Ζιούλης, δήλωσε: «Ηταν μια σπουδαία νίκη για πολλούς λόγους, ιδίως γιατί η Δόξα Δράμας είναι μια ομάδα με πολλή ποιότητα, ειδικά από τη μέση και μπροστά. Κυριαρχήσαμε πλήρως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στο δεύτερο μέχρι το 2-0, καταφέραμε να περιορίσουμε τον αντίπαλο, ο οποίος δεν μας απείλησε σχεδόν καθόλου, στη συνέχεια εμείς κλειστήκαμε λίγο πίσω, ωστόσο δεν κινδυνεύσαμε. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, σε όλη την ομάδα, για αυτή τη σπουδαία νίκη».