Home > Αθλητικά > Ο Πανδραμαϊκός κυπελλούχος 2018-2019 Πανδραμαϊκός – Βώλακας 2-0 στην παράταση

Ο Πανδραμαϊκός κυπελλούχος 2018-2019 Πανδραμαϊκός – Βώλακας 2-0 στην παράταση

Ο Πανδραμαϊκός κυπελλούχος 2018-2019

Πανδραμαϊκός – Βώλακας 2-0 στην παράταση

Του Γιάννη Κιοσίδη

Πραγματοποιήθηκε ο τελικός του κυπέλλου ΕΠΣ Δράμας ανάμεσα σε Πανδραμαϊκό και Βώλακα, δύο πολύ ποιοτικές και δυνατές ομάδες του Ερασιτεχνικού Ποδοσφαίρου του Νομού μας. Στο γήπεδο της Δόξας Δράμας σήμερα το μεσημέρι ο Βώλακας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε καλύτερες και κλασικές ευκαιρίες να σκοράρει στα 90 λεπτά του αγώνα, όμως ο Πανδραμαϊκός είχε τις αντοχές στην παράταση και τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη και τον πρώτο τίτλο για το 2019.

pandramaikos

Ο Μαρίγκος στο 11’ έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ για τον Βώλακα, ενώ στο 25’ ο Παπαδόπουλος απείλησε για τον Πανδραμαϊκό.  Ο Γιώργος Μαρίγκος απείλησε και στο 35’ για τον Βώλακα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να κλείσει τον Μπερούκα, με τον Πανδραμαϊκό να ψάχνει να βρει αξιόλογες επιθετικές λύσεις και να απειλήσει την εστία του Λαζόγλου.

kypelo1

Στην επανάληψη ο Πανδραμαϊκός πήρε την κατοχή της μπάλας , προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ όμως ο Βώλακας είχε την καλύτερη ευκαιρία να σκοράρει λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού με τον Σίγγο, όμως το διαγώνιο σουτ του επιθετικού του Βώλακα πέρασε μόλις άουτ.

IMG_7104

Στην παράταση ο Πανδραμαϊκός μπήκε πιο δυνατά και απείλησε δύο φορές στο 1ο 15λεπτο με σουτ του Παπαδόπουλου, όμως και τις δύο φορές η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Ο Ράδος στο 102’ βρέθηκε απέναντι από τον Κιουμουρτζή όμως το σουτ που έπιασε ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να απομακρύνει με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Πανδραμαϊκού. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα κριθεί στα πέναλτι, στο 117’ ο Μίρκου σε μια ανύποπτη φάση δεν πρόλαβε να διώξει την μπάλα, ανέτρεψε τον Κεχαγιά και ο Γιαννίκης από τα 11 μέτρα με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0.

Λίγο πριν το τέλος της παράτασης κι ενώ ο Βώλακας βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει, στην αντεπίθεση ο Πανδραμαϊκός κατάφερε να πετύχει και 2ο γκολ με τον Παπαδόπουλο,  ο οποίος πλάσαρε σωστά τον Λαζόγλου.

Ο Πανδραμαϊκός κατέκτησε τον πρώτο τίτλο για το 2019, ενώ βρίσκεται πολύ κοντά και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αξίζει να αναφέρουμε πως η παρουσία των φιλάθλων και των δύο ομάδων, αλλά και των ανθρώπων του Ερασιτεχνικού Ποδοσφαίρου ήταν εντυπωσιακή και όχι μόνο.

ΑΟ Πανδραμαϊκός – Κιουμουρτζής, Γιαννίκης, Κεχαγιάς, Ρέντος, Πατένταλης, Αϊβαζής, Παπαδόπουλος, Άρμεν, Λίπο, Υψηλός, Μπερούκας. Αγωνίστηκαν και οι Μπάμπαλης, Λυκίδης και Βασιλειάδης.

Δόξα Βώλακα – Λαζόγλου, Σίγγος Ι.,  Μποσκοψίου, Μποσκοψίου Χ., Μίρκου Δ., Σταμπουλής Παναγιώτου, Δράμπαλης Μαρίγκος, Μίρκου Ι., Μαρκόπουλος. Αγωνίστηκαν και οι: Ράδος, Δράμπαλης και Σίγγος.