Home > Αθλητικά > Ο Πανδραμαϊκός πήρε το ντέρμπι

Ο Πανδραμαϊκός πήρε το ντέρμπι

Ο Πανδραμαϊκός κέρδισε στο γήπεδο του Ξηροποτάμου το Καλαμπάκι και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος.

Σ’ ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε το πάθος, η ένταση και νεύρα με σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν, ο Πανδραμαϊκός αν και έχανε στο ημίχρονο με 1-0, έκανε την ανατροπή, ισοφαρίστηκε και στο τέλος πήρε τη νίκη. Ο Κωνσταντινίδης με ένα εντυπωσιακό γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο έκανε το 1-0 για το Καλαμπάκι, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

IMG_4072

Στην επανάληψη ο Πανδραμαϊκός μπήκε πιο δυνατά παίρνοντας τον έλεγχο του κέντρου και ο Παυλίδης στην αρχή με κεφαλιά και ο Λίπο με σουτ από κόντρα μέσα σε τρία λεπτά (54’-57’) έδωσαν το προβάδισμα στον Πανδραμαϊκό. Ο Σαββίδης με δυνατό σουτ από πλάγια λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 2-2. Ο Πανδραμαϊκος πίεσε για να πετύχει το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της 1ης θέσης, από την άλλη το Καλαμπάκι προσπάθησε να κρατήσει το ισόπαλο αποτέλεσμα που θα του κλείδωνε την 1η θέση. Ο Παναγιώτου όμως με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από κόρνερ έκανε το 3-2 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Πανδραμαϊκού.

IMG_4105

Το Δοξάτο με δύο γκολ του Κωνσταντινίδη και ένα του Σερέτη κέρδισε στην έδρα του τον Καστρινό, ενώ η Χωριστή πήρε σπουδαίο τρίποντο μέσα στην Καλλίφυτο με γκολ του Ουζούνη στο 75’ και ενώ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Παπαεμμανουήλ στο 70’.

Φωτολίβος και Καλή Βρύση μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας σ’ ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι τελείωσαν με εννέα παίκτες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Δόξα Σιταγρων -ΑΕ Αμπελοκηπων          2-2

Φίλιπποι Δοξατου-Δόξα Αντωνης Καστρινός                                 3-1

Εθν.Αστερας Καλλιφυτου-Ορφέας Χωριστης                                 1-2

Γ.Σ. Προσοτσανης-Ακριτας Κ.Νευροκοπιου                                   4-1

Α.Ο. Πανδραμαϊκος-ΑΕ Καλαμπακιου                                             3-2

Δόξα Βωλακα-Δόξα Πετρουσας                                                         2-2

Άρης Φωτολιβους-ΑΕ Βρύσης                                                            2-2

Μακεδονικός Αλιστρατης-Μ.Αλεξανδρος Αγ.Αθανασιου            0-3