Home > Αθλητικά > Ονειρεμένο το κλείσιμο της αγωνιστικής χρονιάς για την προαγωνιστική ομάδα του ΚΟΔ

Το Σαββατοκύριακο 10-11/6/2017 διοργανώθηκαν στην Καβάλα οι «Θερινοί αγώνες 2017» που αποτελούν την τελευταία και πιο σημαντική διοργάνωση της σεζον για την προαγωνιστική κατηγορία αθλητών 9-12 ετών. Ο δραμινός σύλλογος του ΚΟΔ συμμετείχε στη διοργάνωση με 72 αθλητές και αθλήτριες. Τα δελφίνια του Κ.Ο. Δράμας κατάφεραν σε μια ανταγωνιστική διοργάνωση με την συμμετοχή όλων τον ομάδων της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης να ανέβουν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου κατακτώντας την πρώτη θέση ανάμεσα σε 11 ομάδες και για ακόμα μια χρονιά αποτελούν την πρώτη δύναμη σε όλη την Μακεδονία.

Ο ΚΟΔ κατέκτησε 37 χρυσά μετάλλια, 32 ασημένια και 17 χάλκινα, έχοντας σύνολο 86 μετάλλια. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Ο.Φ.Θ. Αλεξανδρούπολης με 71 στο σύνολο μετάλλια.

Σημαντικότατη ήταν και η παρουσία 21 αθλητών του ΚΟΔ ηλικίας 11-12 ετών στον Βόλο και τους διασυλλογικούς«Ιωνικούς «Αγώνες 2017» το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Μαίου όπου κατάφεραν να κατακτήσουν την 5η θέση με 34 μετάλλια αγωνιζόμενοι με πολύ μικρό αριθμό αθλητών ανάμεσα σε 21 ομάδες.