Home > Αθλητικά > ΠΑΧ Δρόμων Αντοχής Χρυσό μετάλλιο για την Μαρία Τσακίρη

ΠΑΧ Δρόμων Αντοχής Χρυσό μετάλλιο για την Μαρία Τσακίρη

ΠΑΧ Δρόμων Αντοχής

Χρυσό μετάλλιο για την Μαρία Τσακίρη

Ο Απόστολο Αγγέλης ήταν ο μεγάλος νικητής του Πανελληνίου πρωταθλήματος Δρ. Αντοχής που διεξήχθε στο Μέτσοβο τις 16 και 17 Φεβρουαρίου 2019 στην κατηγορία αντρών. Ο Μετσοβίτης πρωταθλητής κέρδισε και τα δύο χρυσά μετάλλια στα δύο αγωνίσματα, σπριντ και 10 χλμ ΕΤ. Ο Νίκος Τσουρέκας προσπάθησε να συναγωνιστεί τον συναθλητή του αλλά αρκέστηκε στη δεύτερη θέση με πολύ καλές επιδόσεις οι οποίες του βελτίωσαν τη διεθνή βαθμολογία του.  Ο Γιώργος Νάκας, στα 40 χρόνια, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου δύο φορές και πρόσθεσε στην μεγάλη του συλλογή ακόμη δύο μετάλλια.  Στις γυναίκες η Δραμινή πρωταθλήτρια Μαρία Τσακίρη στα  5 χλμ και η Γωγώ Νιμπήτη στο σπριντ ήταν οι νικήτριες με την Μαγουλά Μελίνα και η Γιαννακοβίτη να μοιράζονται το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο στα δύο αγωνίσματα.

Στις κατηγορίες Παδίων και Κορασίδων οι Γιώργος Αναστασιάδης και Μάρα Τσιάρκα πήραν τους τίτλους των Πρωταθλητών Ελλάδος και καλύτερων αθλητών των κατηγοριών τους.

Στο ομαδικό σπριντ οι ομάδες των ΕΟΣ Μετσόβου (Τσουρέκας, Παπάσης) και ΕΟΣ Νάουσας (Νιμπήτη, Γιαννακοβίτη) αναδείχτηκαν πρωταθλήτριες και συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει πρώτους νικητές στα ομαδικά αγωνίσματα περισσότερο από 30 χρόνια.