Home > Αθλητικά > Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων Βόλεϊ Η Γαία Δράμας έφτασε στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ελλάδος

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων Βόλεϊ

Η Γαία Δράμας έφτασε στις οκτώ

καλύτερες ομάδες της Ελλάδος

Η ομάδα των Κορασίδων της Γαία Δράμας συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης που έγινε στην Θεσσαλονίκη με την δραμινή ομάδα να αποδεικνύει για μια ακόμη φορά ότι βρίσκεται στις κορυφαίες ακαδημίες της Ελλάδας. Ως πρωταθλήτρια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης η δραμινή ομάδα βρέθηκε στον δεύτερο όμιλο και την πρώτη ημέρα γνώρισε την ήττα από τον ΑΠΣ Ναύαρχο Βότση με 0-3 σετ (18-25, 20-25, 10-25).

Την δεύτερη μέρα οι Δραμινές αθλήτριες αγωνίστηκαν σχεδόν άψογα στην άμυνα και στο σερβίς και κέρδισαν με 3-0 σετ (25 – 16, 25 – 16 ,25 – 16) την ομάδα της Πρέβεζας. Την επόμενη μέρα η Γαία Δράμας πραγματοποίησε μια μεγάλη εμφάνιση και κέρδισε με 3-1 σετ ( 25 – 10, 25 – 27, 25 – 16 , 25 – 16) την Α.Ε. Λάρισας παίρνοντας και την πρόκριση στους 8 του πρωταθλήματος.

gaia2

Απέναντι στην Ελπίς Αμπελοκήπων η Γαία Δράμας πάλεψε για την πρόκριση στο Final – 4, όμως οι λεπτομέρειες του παιχνιδιού έγειραν την νίκη προς την ομάδα των Αμπελοκήπων. Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των γονιών που βρέθηκαν στο γήπεδο για να στηρίξουν τα Δραμινά κορίτσια που στο πρώτο σετ χάσανε με 25-23. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Δράμας έκανε το 1-1 με 21-25, όμως στο τρίτο σετ οι Αμπελόκηποι εκμεταλλεύτηκαν την κακή λειτουργία της άμυνας και κέρδισαν το σετ με 25-7. Με 25-21 πήραν και το τρίτο σετ οι Αμπελόκηποι με την ομάδα της Δράμας να μένει εκτός Final – 4, όμως το να τερματίζει στην 5η θέση στις κορασίδες σε όλη την Ελλάδα, είναι ένα μεγάλο επίτευγμα.

Ο πρόεδρος της Γαία, Θανάσης Κάππας, τόνισε μετά το τέλος του πρωταθλήματος: «Η τύχη μας γύρισε την πλάτη στο τελευταίο παιχνίδι και έτσι μένουμε έξω από το final four του πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων παίρνοντας την 5η θέση.

Είμαι πολύ υπερήφανος, ενθουσιασμένος και ικανοποιημένος από την απόδοση και την πορεία των κοριτσιών όλη την χρονιά.

Το ξέραμε ότι το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό σήμερα. Η Ελπίδα έπαιξε καλύτερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση και την αντιμετώπιση των κοριτσιών μου. Η Γαία είναι εδώ και συνεχίζουμε δυνατά».