Home > Αθλητικά > Πρεμιέρα με νίκη για τη Δόξα 3-2 μέσα στα Τρίκαλα

Πρεμιέρα με νίκη για τη Δόξα 3-2 μέσα στα Τρίκαλα

Πρεμιέρα με νίκη για τη Δόξα

3-2 μέσα στα Τρίκαλα

Η Δόξα κέρδισε με 3-2 μέσα στα Τρίκαλα την ομώνυμη ομάδα και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Football League. Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη με πείσμα και απόλυτη συγκέντρωση στο παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης μέσα σε μία δύσκολη έδρα δείχνοντας πως οι Μαυραετοί έχουν σηκώσει ψηλά τον πήχη για τη φετινή χρονιά.

Η Δόξα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, είχε από την αρχή του παιχνιδιού τον έλεγχο του αγώνα, κερδίζοντας τη μάχη στο χώρο του κέντρου και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό μέσα στο γήπεδο. Από τη στιγμή που υπήρχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, η Δόξα έβρισκε τρόπο να απειλήσει από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Μόλις στο 7’ ο Κρουθ έκανε τη σέντρα και ο Ανδρέου με γυριστό σουτ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 0-1. Η αντίδραση για τους γηπεδούχους λίγα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Ρούνεϊ από την μικρή περιοχή.

Στο μισάωρο η Δόξα μπήκε πάλι μπροστά στο σκορ με ωραίο ψιλοκρεμαστό πλασέ του Πέρεθ κάνοντας το 1-2. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ο Πέθερ έφυγε στην κόντρα, ο Κέζος δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει, πλάσαρε τον Ταΐρη που απέκρουσε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Κρουθ που με πλασέ από κοντά έκανε το 1-3.

Στο 77’ ο Γκότοβος μείωσε με κεφαλιά κάνοντας το 2-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς η Δόξα κράτησε μακριά τους αντιπάλους από την εστία του Πίτκα.

Η Δόξα έπαιξε με 3-5-2 έχοντας τους δύο Ισπανούς στην επίθεση που έδειξαν πως θα είναι δυνατά όπλα της ομάδας. Ο Κουσκουνάς λόγω τραυματισμού δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την ομάδα, ενώ η Δόξα έδειξε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, τόσο στο αμυντικό κομμάτι, όσο και στο επιθετικό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΟ Τρίκαλα (Ντόστανιτς): Ταϊρης, Πάνος, Γκόλιας, Γκότοβος, Συριόπουλος, Γκατζολάρι, Ράντι, Γιουκαρής, Ρούνεϊ, Συμελίδης, Σταματάκος

Δόξα Δράμας (Βεργέτης): Πίτκας, Πεταυράκης, Ριζογιάννης, Ανδρέου, Γκονζάλες, Κρουζ (78  Κρητικός ), Σιώπης, Πέρεζ (Καψάλης ), Ρουγκάλας, Μακρής, Πατράλης