Home > Αθλητικά > Η Προσοτσανη κυπελλούχος 2016-2017

Η Προσοτσανη κυπελλούχος 2016-2017

Η Προσοτσανη μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι κέρδισε τον Ξηροποταμο και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.
Πάνω από 2.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Δόξας και παρακολουθησαν ένα σπουδαίο τελικό. Ο Ξηροποταμος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ο Μπερουκας στο 5′ έχασε τετ α τετ. Μετά το πρώτο 20λεπτο η Προσοτσανη ισορροπησε το παιχνίδι και με κύρια αιχμή στην επίθεση τον Παπαδόπουλο, είχε δοκάρι στο 42′ με σουτ του ίδιου.
IMG_2682
Στο δεύτερο ημίχρονο στο 60′ ο Μπερουκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τον Ξηροποταμο και 5 λεπτά αργότερα ο Κονταξης με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 2-0.
IMG_2908
Η Προσοτσανη κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα στο 89′ και στις καθυστερησεις να πάει το παιχνίδι στην παράταση.
Στο 89′ ο Τσακμακιδης εκμεταλλευτηκε το λάθος διώξιμο της άμυνας και με σουτ μείωσε σε 1-2.
Στο 94′ ο Παπαδόπουλος κέρδισε το πέναλτι και ο Φερφερης με εύστοχο χτύπημα έκανε το 2-2 του κανονικού παιχνιδιού.
Στην παράταση ο Ξηροποταμος πέτυχε γκολ στο τελευταίο λεπτό του δεύτερου 15λεπτου. Ο Βραμεντσαλης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρυπη όμως ο επόπτης ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

IMG_2828
Στη διαδικασία των πέναλτι, ο καλύτερος παίκτης του Ξηροποταμου, ο Μπερουκας αστοχησε στο πρώτο πέναλτι, και έβαλε την Προσοτσανη μπροστά.
Οι παίκτες του Γιώργου Λαλα ήταν ευστοχοι από τα 11 μέτρα και κατέκτησαν το κύπελλο με 5-3.