Home > Αθλητικά > Πρώτη φάση Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρώτη φάση Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πραγματοποιήθηκαν τα παιχνίδια της πρώτης φάσης του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ο ΚΑΟΔ  κέρδισε με 66-55 τον Απόλλωνα Δράμας στο τοπικό ντέρμπι παρουσία τριακοσίων φιλάθλων. Ο Απόλλων τυπικά γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 16-12 στο δεκάλεπτο ενώ πήγε και με το +6 στα αποδυτήρια του ημιχρόνου (39-36). Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΚΑΟΔ ανέβασε στροφές και πήρε την νίκη στο τέλος με 55-66 περνώντας στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα : 16-12  39-33 48-51  55-66.

Διαιτητές :Μπήτης-Μπακάλης

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ (Ράδης Θεοδωρίδης) :Θεοδωρίδης Δ. 11 , Καρατσομπάνης 10 , Δουρτμές 6 , Γαλόπουλος 3 , Κολοβής 6,Θεοδωρίδης Γ. 15 , Χριστοφορίδης 4 , Κουγιμτζής , Φιλιππίδης , Παπαδόπουλος ,Μαρκετάκης , Βασιλείου .

KAO ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Γρηγοριάδης)  : Τούπας , Μανιώτης 4 , Γιάνγκου 5 , Παπαδόπουλος 2 , Αμπελακιώτης 13 , Γειεδίκης 7 , Τοσουνίδης 12 , Μποβασιανος 19 , Ταχυρίδης 4 (πέτυχε το πρώτο καλάθι της νέας εποχής του ΚΑΟΔ) , Τσάμπρας.

Η Προσοτσάνη ηττήθηκε από το Ρούπελ στο κλειστό γυμναστήριο Σιδηροκάστρου. Η Προσοτσάνη δεν ξεκίνησε καλά οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά 6 πόντων στο  πρώτο δεκάλεπτο 16-10 . Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πατεντάλη ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήγαν στα αποδητήρια με το σκορ να είναι  27-25. Στο τρίτο δεκάλεπτο  το Ρούπελ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την δυνατή άμυνα έκανε το 44-34 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Προσοτσάνη ωστόσο δεν άφησε το παιχνίδι και μείωσαν  σε 47-44 λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού. Δυο απανωτά τρίποντα όμως από τον Κατσικά και τον Πετρά που πέτυχε συνεχόμενους πόντους στο φινάλε ήταν αρκετά ώστε το Ρούπελ να “κλειδώσει” την νίκη και μαζί την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 16-10,27-25 44-34 57-47

Ρούπελ(Ιωαννίδης): Σεφερίδης 8,Ζωηρός,Γρεασίδης 6(1),Νιφορίδης 7,Πετράς 11(1),Ντούντος 6(1),Μουτσίδης,Αβραμίδης 2,Κεσέογλου,Κατσικάς 17(3τρ. 15ρ.).

Προσοτσάνη(Πατεντάλης): Τσιακίρης 2,Ρέντος 2,Αποστολίδης 18,Κινατζίδης ,Πατεντάλης 8,Γελκοβάνης 3,Σταυριανίδης 7(1),Δουλκέρογλου,Παπαδόπουλος,Μαυρουδής 7(1).