Home > Αθλητικά > Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα Δράμα ‘86 – Φίλιππος Βέροιας 36-28

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα Δράμα ‘86 – Φίλιππος Βέροιας 36-28

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Δράμα ‘86 – Φίλιππος Βέροιας 36-28

Του Γιάννη  Κιοσίδη

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα της «Δράμα ΄86» στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. 36-28 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού, ανάμεσα στη δραμινή ομάδα και στη Βέροια με τους γηπεδούχους να είναι πιο αποφασισμένοι για τη νίκη και αυτό φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού. Στο ημίχρονο η ομάδα της Δράμας προηγήθηκε με πέντε γκολ 19-14, ενώ στην επανάληψη ο Φίλιππος Βέροιας προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη ήθελαν τη νίκη και σε κανένα σημείο δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να ελπίζει για θετικό αποτέλεσμα.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο τεχνικός της δραμινής ομάδας, Σάκης Βαλαβάνης τόνισε: «Καταρχάς θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια στον Φίλιππο Βέροιας για την πολύ καλή παρουσία της ομάδας. Σίγουρα όποιος κάνει το λάθος και υποτιμήσει την ιστορική ομάδα της Βέροιας θα έχει προβλήματα. Εμείς είχαμε σε πολύ καλή μέρα τους δύο τερματοφύλακές μας που έβγαλαν κρίσιμα σουτ και τρέξαμε καλά στο ανοιχτό γήπεδο στη συνέχεια. Παρά τη νίκη είχαμε πολλά προβλήματα στην ανοιχτή άμυνα κι αυτά θα τα δουλέψουμε, ώστε να βρούμε λύσεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στα θετικά είναι ότι ξεπεράσαμε σύντομα την ήττα από την Έδεσσα, η οποία μας επηρέασε και η παρουσία των τερματοφυλάκων, ενώ στα αρνητικά συγκαταλέγονται η εικόνα, καθώς πιστεύω ότι μπορούμε να είμαστε ακόμα καλύτεροι».

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 6-7, 10-8, 12-10, 16-12, 19-14 (ημχ.) 22-17, 24-18, 26-22, 30-23, 33-24, 36-28

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Ε. Παπάζογλου, Καφαντάρης 1, Χαϊτίδης 7, Κοτσαμαρίκογλου 1, Κουρουτζίδης 4, Θ. Παπάζογλου 3, Τουνγκελίδης 7, Γιαννακόπουλος 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 8, Αντάμοβιτς 4, Φραγκούλης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης, Αλμπάντης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σαράφης): Πατραμάνης 2, Καραγκιοζίδης 1, Νικολαϊδης 6, Λυκοστράτης, Βαρδάκας, Τζίνεβης 2, Μηλόπουλος, Α. Παπαδόπουλος 2, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 1, Ταραμονλής, Φιλόσογλου 2, Σ. Παπαδόπουλος 8, Παπαγιάννης 4.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/1-1/4