Home > Αθλητικά > Στίβος Κ16 Ξεχώρισαν οι Δραμινοί αθλητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Στίβος Κ16 Ξεχώρισαν οι Δραμινοί αθλητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Στίβος Κ16

Ξεχώρισαν οι Δραμινοί αθλητές

στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Σε πέντε ομίλους πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16, το οποίο αποτέλεσε μια γιορτή του στίβου με πρωταγωνιστές τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριες της χώρας μας.

Οι συνθήκες που διαμορφώθηκαν τη φετινή σεζόν λόγω της πανδημίας, οδήγησαν την ομοσπονδία στην απόφαση της διεξαγωγής της μικρότερης ηλικία κατηγορίας σε πέντε ομίλους, προκειμένου να περιοριστούν οι μετακινήσεις και παράλληλα να δοθεί η ευκαιρία συμμετοχής σε μεγαλύτερο αριθμό αθλητών και αθλητριών-  σε σχέση με ότι ισχύει για τα υπόλοιπα Πανελλήνια Πρωταθλήματα της σεζόν.

SKAS1

Οι αγώνες παρουσίασαν μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς πολλά τα παιδιά ξεχώρισαν με τις επιδόσεις τους. Οι αθλητές από τη Δράμα, όλων των Συλλόγων, αγωνίστηκαν στον Α’ όμιλο, στο «Ανθή Καραγιάννη» στην Καβάλα, με συναθλητές από την Ανατολική Μακεδονία και Θράκη.

Ο Σ.Κ.Α.Δράμας, κατάφερε και βγήκε πρώτος στον Α’ όμιλο με 66 βαθμούς στα αγόρια, ενώ ο Α.Σ. Δοξάτου, 19ος με 5 βαθμούς. Στα κορίτσια, ο Σ.Κ.Α.Δ. τερμάτισε στην 5η θέση στην γενική βαθμολογία με 38 βαθμούς, ενώ στην 13η θέση, βρέθηκε ο Αθλητικός Όμιλος Δράμας, με 14 βαθμούς και στην 18η θέση ο Α.Σ. Δοξάτου με 11.5 βαθμούς.

SKAD

AO DRAMAS (1)

SKAD2

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αλέξανδρος Γρηγοράδης στον Ακοντισμό και η Σοφία Τζίνογλου, επίσης στον Ακοντισμό, αθλητές και οι δυο του Σ.Κ.Α.Δράμας. Επίσης, οι αθλητές του ΣΚΑΔ Κάζης, Δημητριάδης και Κορυσίδης, κατέκτησαν την πρώτη θέση στα 3×1.200.

AO DRAMAS1

Στα 2.000 ΦΕ, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Φωτεινή Δημητριάδου, αθλήτρια του Α.Ο. Δράμας, με χρόνο 7:33, που αποτελεί και τον δεύτερο καλύτερο χρόνο στην κατηγορία, σε όλους τους ομίλους.