Home > Αθλητικά > Στο Βαλκανικό Κύπελλο Νεανίδων Χάλκινο μετάλλιο για την αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου

Στο Βαλκανικό Κύπελλο Νεανίδων

Χάλκινο μετάλλιο για την αθλήτρια

του ΕΟΣ Δράμας Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου

Την περασμένη Κυριακή 14 Φεβρουαρίου, στο πλαίσιο του Βαλκανικού Κυπέλλου Νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στη Σιένιτσα της Σερβίας, η αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας, Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο δίνοντας μάλιστα σκληρή μάχη με την Ιωάννα Κώτσαλου.

Η Δραμινή αθλήτρια είχε συνολικά τέσσερις χαμένες βολές, δύο από την πρηνηδόν στάση και άλλες δύο στην όρθια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 28:01.74 πίσω από τις δύο Ρουμάνες Αντελίνα Ριμπέου (τρεις χαμένες βολές) και Ντορίνα Πουσκάριου (τέσσερις χαμένες βολές).

Το χάλκινο μετάλλιο για την Χαραλαμπίδου, έρχεται να προστεθεί στα δυο χάλκινα μετάλλια που κατέκτησε η Δραμινή αθλήτρια πριν από δέκα ημέρες, στο Βαλκανικό Κύπελλο που πραγματοποιήθηκε στο Πάλε της Βοσνίας, αποδεικνύοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Πίσω από την Χαραλαμπίδου, τερμάτισε η Ιωάννα Κώτσαλου, που αν και πέρασε αλάνθαστη στην πρώτη επίσκεψη στο σκοπευτήριο (πρηνηδόν), στη συνέχεια (όρθια θέση) είχε 2/5 βολές και με συνολικό χρόνο 28:03.00 κατέκτησε την τέταρτη θέση. Η ποινή των 2 λεπτών, λόγω σφάλματος στον χώρο των ποινών,  της στοίχισε ένα ακόμη μετάλλιο.

Η αθλήτρια του ΕΟΣ Μετσόβου (πρώην αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας), Ιωάννα Κώτσαλου, κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στους Βαλκανικούς Αγώνες Διάθλου, με εξαιρετική επίδοση στα 6 χλμ. και τερμάτισε στη δεύτερη θέση με χρόνο 22:41.88 και 2 άστοχες βολές. Στο ίδιο αγώνισμα, η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου κατετάγη τέταρτη από 16 αθλήτριες που συμμετείχαν.

Στους εφήβους, την καλύτερη επίδοση από την ελληνική ομάδα είχε ο Αθανάσιος Γάστης ο οποίος τερμάτισε 10ς από 27 αθλητές που έλαβαν μέρος.