Home > Αθλητικά > Οι συμμετοχές των Δραμινών αθλητών στο 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Οι συμμετοχές των Δραμινών αθλητών στο 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Κόσμος, ρεκόρ, ουσία και μέλλον

Οι συμμετοχές των Δραμινών αθλητών

στο 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Τρία όρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης, ένα όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, ένα όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 και δύο πανελλήνια ρεκόρ ήταν ο απολογισμός του 33ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος, που έγινε για όγδοη διαδοχική χρονιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Σε ένα γεμάτο διήμερο με την παρουσία του κόσμου στις εξέδρες να δημιουργεί εξαιρετική ατμόσφαιρα, οι αθλητές και αθλήτριες μας κατάφεραν να αφήσουν εξαιρετικές εντυπώσεις και να δείξουν πως και φέτος θα είναι σε θέση να διεκδικήσουν τη διάκριση στις διοργανώσεις των κατηγοριών τους. Το φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα χαρακτηρίστηκε και από την παρουσία νέων παιδιών σε πολλά αγωνίσματα, τα οποία όχι μόνο κατάφεραν να σταθούν με αξιοπρέπεια, αλλά να δείξουν πως έχουν το ταλέντο να συνεχίσουν σε υψηλό επίπεδο.

Ο Κώστας Δουβαλίδης όπως γράψαμε και στο χθεσινό ρεπορτάζ κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στα 60 μ. εμπόδια με 7.70 βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ. Στο ίδιο αγώνισμα ο αθλητής του ΣΚΑ Δράμας Μπόιτσιος Παύλος κατέλαβε την 10η θέση.

SEGAS

Στην σφαιροβολία ο Δραμινός αθλητής Μουλιστάνος Χρήστος του συλλόγου ΟΦΚΑ Σερρών κατέλαβε την 6η θέση με 17.07 μ. Ο ίδιος σε ανάρτηση του τονίζει: «  6η θέση στον τελικό της σφαιροβολίας ανδρών! Μετά από μια δύσκολη χειμερινή περίοδο, ήρθε ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ σήμερα με 17.07μ.! Σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου για την υποστήριξη και την αγάπη σας, την οικογένεια μου, τους φίλους μου, τον φυσιοθεραπευτή μου Αγγελίδη Διαμαντή, τον ορθοπεδικό μου Τσίρκα Δημήτρη, τον διατροφολόγο μου Νικόλα και τους πνευματικούς μου πατέρες Θωμά και Λουκά!»

Στο έπταθλο ο Ανδρέογλου Αντώνης με νέο ατομικό ρεκόρ (ξεπέρασε τα ατομικά του ρεκόρ σε 5 από τα 7 αγωνίσματα) κατέκτησε την 4η θέση με 4937 βαθμούς.

ΣΕΓΑΣ2

Ο ίδιος σε προσωπική του ανάρτηση: «Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου το Σάββατο στην Αθήνα που αγωνίστηκα στο έπταθλο! Μια “βιαστική” εκκίνηση από τον αφέντη στα 60 μέτρα σε συνδυασμό με δική μου ανετοιμότητα είχε ως αποτέλεσμα να φύγω “γονατιστός” πράγμα που για όσους ξέρουν είναι καταστροφικό με αποτέλεσμα έναν πολύ αργό για τα δεδομένα μου χρόνο. Προσπάθησα να ανακάμψω γρήγορα ψυχολογικά πράγμα που πιστεύω ότι κατάφερα αρκετά καλά… και το ρητό του φετινού πρωταθλήματος είναι: “Όσο δεν το ζεις, τρως σφαλιάρες”. Μεγάλη ικανοποίηση μου έδωσε η κούρσα των 1000ων μέτρων όπου μετά από 2 χρονιές αποτυχίας επιτέλους έτρεξα σαν σωστός Ανδρεογλου! Όταν ζεις την στιγμή ζεις την στιγμή είναι τόσο απλό! Πάθος για αγώνα, δράση, συναισθήματα, ανατριχίλα, καλοί φίλοι! Κατατάχτηκα 4ος παρά τις αναποδιές με ένα όχι κακό ρεκόρ των 4967 βαθμών! Ευχαριστώ πολύ όσους είναι πάντα δίπλα μας! Φιλιά σε όλους και καλή αντάμωση στις επόμενες διοργανώσεις!»

Ο αδελφός του Άγγελος δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.

Στις γυναίκες στο πένταθλο η αθλήτρια του ΣΚΑ Δράμας Οντουτόλα Μελίνα – Γιασμίν κατέλαβε την 4η θέση με 3277 βαθμούς.