Home > νέα > Τα αποτελέσματα του 8ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού «Γρηγόρης Πεντζίκης» -Όλα τα ονόματα των βραβευθέτων

Τα αποτελέσματα του 8ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού «Γρηγόρης Πεντζίκης» -Όλα τα ονόματα των βραβευθέτων

Όλα τα ονόματα των βραβευθέτων

Τα αποτελέσματα του 8ου Λογοτεχνικού

Διαγωνισμού «Γρηγόρης Πεντζίκης»

Τον Οκτώβριο η τελετή βράβευσης στη Δράμα

 

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ και επίσημα τα αποτελέσματα του 8ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης “Γρηγόρης Πεντζίκης”. Ο διαγωνισμός, διοργανώνεται κάθε χρόνο από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Δράμας από το 2012-2013.

Στο φετινό διαγωνισμό συμμετείχαν 800 συνολικά κείμενα από όλη σχεδόν τη χώρα, καθώς και από ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού και όπως σημειώνει ο προϊστάμενος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας κ. Κιουλάνης: «Είχαμε, έτσι, τη χαρά και τη μοναδική εμπειρία να συναντηθούμε με τις σκέψεις και τα όνειρα των μαθητών και μαθητριών, με όσα τους πονούν και όσα τους γεμίζουν ελπίδα, τις προσδοκίες τους για το μέλλον και τη φλόγα τους για τη ζωή.

Έτσι σκεφτήκαμε και πάλι ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες, γράφοντας, κοινοποιούν τις προσωπικές τους εμπειρίες και τα συναισθήματα με τον δικό τους τρόπο και ότι με αυτόν τον τρόπο οδηγούνται στην αυτό-αποκάλυψη της γλώσσας, του προσωπικού ύφους και του εαυτού συνολικά, παίρνουν θέση απέναντι στα ζητήματα που θέτουν και διαμορφώνουν στάσεις. Κατανοήσαμε ακόμη ότι κάθε συγγραφική απόπειρα από μέρους τους, αποτελεί μια νεανική «πρωτογενή» ανάγνωση του κόσμου μας, που μας είναι απαραίτητη για να τον κατανοήσουμε καλύτερα.

Τα κείμενα που κατατέθηκαν προς κρίση διαβάστηκαν με ιδιαίτερη προσοχή και σεβασμό από την κριτική επιτροπή και έτσι προχωρήσαμε ομόφωνα στην επιλογή των δώδεκα κειμένων για διάκριση που αφορούν στα επίπεδα Λυκείου και Γυμνασίου (Ποίηση και Πεζογραφία). Παράλληλα όπως και τη περσινή χρονιά λόγω του υψηλού επιπέδου των κειμένων που κατατέθηκαν προς κρίση, αποφασίσαμε και φέτος την απονομή ειδικών επαίνων διάκρισης σε μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο διαγωνισμό».

Η τελετή βράβευσης θα γίνει παράλληλα με τις εργασίες του 3ου διεθνούς συνεδρίου βιωματικής μάθησης που διοργανώνουμε στη Δράμα τον Οκτώβριο (02-04) του 2020.

Α. Επίπεδο Λυκείου – Ποίηση:

1ο βραβείο: Ευαγγελία Τσίντζα (ψευδώνυμο: Εστέλλα – σχολείο: 6ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου) για το ποίημα «ΚΟΛΥΜΠΙ»

2ο βραβείο: Άννα – Γεωργία Χατζημάρκου (ψευδώνυμο: Fauve – σχολείο: 2ο ΓΕΛ Κω) για το ποίημα «Commeilfautismes»

3ο βραβείο: Αντωνία – Ελένη Σιακκή (ψευδώνυμο: Αμφιλύκη – σχολείο: 2 ο ΓΕΛ Χαϊδαρίου) για το ποίημα «Νόστος»

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, Επίπεδο Λυκείου – Ποίηση

1ος ειδικός έπαινος διάκρισης: Πολυχρόνης Καμπουρίδης (ψευδώνυμο: Πολυνείκης– σχολείο: ΓΕΛ Προβατά) για το ποίημα «Κόσμος περίεργος»

2ος ειδικός έπαινος διάκρισης: Μαρία-Νεκταρία Μπούργου (ψευδώνυμο: Οφηλία– σχολείο: 3ο Γενικό Λύκειο Άρτας) για το ποίημα «Συλλογισμοί στις 3 προ μεσημβρίας»

Β. Επίπεδο Λυκείου – Πεζογράφημα:

1ο βραβείο: Δαμιανή Κουμενή (ψευδώνυμο: Ευνίκη – σχολείο: Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας) για το πεζογράφημα «Ο χορός του Σήφακα»

2ο βραβείο: Ιωάννης Μεταξάς (ψευδώνυμο: Ι. Μάρδας – σχολείο: 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών) για το πεζογράφημα «Για ένα αντέρι αδειανό»

3ο βραβείο: Κωνσταντίνος Σαράκης (ψευδώνυμο: Πίνδαρος – σχολείο: Μουσικό Σχολείο Βόλου) για το πεζογράφημα «ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ»

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, Επίπεδο Λυκείου – Πεζογράφημα

1ος ειδικός έπαινος διάκρισης: Άννα- Μαρία Λένγκου (ψευδώνυμο: Ισμήνη – σχολείο: ΓΕΛ Προβατά) για το πεζογράφημα «Μαμά…»

2ος ειδικός έπαινος διάκρισης: Μελίνα Μουστάκα (ψευδώνυμο: Μέλια – σχολείο: Μουσικό Σχολείο Βόλου) για το πεζογράφημα «Νοσταλγικές Κυριακές και πολυπόθητα Σάββατα»

Γ. Επίπεδο Γυμνασίου – Ποίηση

1ο βραβείο: Ορέστης Φώτης Μικελάκης (ψευδώνυμο: ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ – σχολείο: Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο) για το ποίημα «Η σιωπή του καθρέπτη»

2ο βραβείο: Θεοδώρα Αναγνωστοπούλου (ψευδώνυμο: ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΡΙΑ – σχολείο: 1ο Γυμνάσιο Αιγίου) για το ποίημα «ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ»

3ο βραβείο: Αικατερίνη Νικολοπούλου (ψευδώνυμο: Λευκή Γάτα – σχολείο: 1ο Γυμνάσιο Αιγίου) για το ποίημα «ΧΡΟΝΟΣ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟΣ»

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, Γυμνασίου – Ποίηση

1ος ειδικός έπαινος διάκρισης: Αγγελική Τάσιου (ψευδώνυμο: Ελίζα – σχολείο: Λεόντειο Γυμνάσιο Πατησίων) για το ποίημα «Λέξεις Μηδέν»

2ος ειδικός έπαινος διάκρισης: Μελετίνα Γιοβανούδη (ψευδώνυμο: Η Λογάνθη – σχολείο: 3ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς) για το ποίημα «Ημιτελής άνθρωπος»

Δ. Επίπεδο Γυμνασίου – Πεζογράφημα

1ο βραβείο: Ραφαηλία Καρακίτσιου (ψευδώνυμο: Τρία Καλά – σχολείο: Griechisches Gymnazium, Bielefeld, Γερμανία) για το πεζογράφημα «Η Σχολική εκδρομή»

2ο βραβείο: Νικολέττα Χατζηνικολάου (ψευδώνυμο: ΙΝΤΙΘ ΧΑΟΥ – σχολείο: 2ο Γυμνάσιο Δράμας) για το πεζογράφημα «Πικρές αναμνήσεις»

3o βραβείο Δέσποινα Σταματσούλη (ψευδώνυμο: DENIA – σχολείο: Μουσικό Σχολείο Βόλου) για το πεζογράφημα «ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΙΑ»

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, Γυμνασίου – Πεζογράφημα

1ος ειδικός έπαινος διάκρισης: Συμεών Τσεκούρας (ψευδώνυμο: Άθως – σχολείο: Γυμνάσιο Γεννάδειου Σχολής) για το πεζογράφημα «Επίσκεψη στο Λούβρο»

2ος ειδικός έπαινος διάκρισης: Νίκη Αμπατζή (ψευδώνυμο: Νίκη – σχολείο: Λεόντειο Γυμνάσιο Πατησίων) για το πεζογράφημα «Το τέλος»

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, σε μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν από τα ελληνόγλωσσα σχολεία του εξωτερικού

  • Κωνσταντίνος Γκογκόνης (ψευδώνυμο: Νίνος – σχολείο: Εκπαιδευτήρια «Πνοή Αγάπης», Ι.Μ. Αργυροκάστρου – Αλβανία) για το πεζογράφημα «Η επιστροφή από την ξενιτιά»
  • Σωτηρία Χαραλαμπούλη (ψευδώνυμο: Ερμιόνη Θηβαίου – σχολείο: 1ο Λύκειο Νυρεμβέργης) για το ποίημα «Στερήθηκα ζωή και θάνατο»
  • Παρασκευή Ασλανίδου (ψευδώνυμο: Βιρτζίνια Γουλφ – σχολείο: 1ο Λύκειο Νυρεμβέργης-Γερμανίας) για το ποίημα «Πρώτη γνωριμία».
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com