Home > Πρώτο Θέμα > Τέσσερις Δραμινοί αθλητές στη Βαλκανιάδα Διακρίσεις για τους Δραμινους αθλητές στους σχολικούς αγώνες στίβου

Αναλυτικά όλες οι επιδόσεις των αθλητών

Διακρίσεις για τους  Δραμινους αθλητές στους σχολικούς αγώνες στίβου

Τέσσερις Δραμινοί αθλητές στη Βαλκανιάδα στη Ρουμανία

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι σχολικοί αγώνες στίβου στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας, με την συμμετοχή δεκάδων αθλητών από διάφορα μέρη της χώρας.Οι αθλητές με την παρουσία τους έδωσαν ζωή στο Στάδιο, ενώ τους αγώνες παρακολούθησε αρκετός κόσμος. Στην Πάτρα βρέθηκαν  όλα τα μεγάλα αστέρια της επόμενης μέρας του Ελληνικού κλασσικού αθλητισμού.Σημασία έχει η προσπάθεια, ο σεβασμός στον αντίπαλο και το ευ αγωνίζεσθαι. Αυτό είναι το μήνυμα των αγώνων και το μήνυμα που ήθελαν   να περάσουν  οι διοργανωτές των αγώνων.

4 Δραμινοί στη Βαλκανιάδα

Σ’ αυτούς τους αγώνες, συμμετείχαν συνολικά 17 αθλητές από τη Δράμα, από τους οποίους οι 8 πήραν μετάλλια, ενώ οι 4 πήραν το εισιτήριο για συμμετοχή τους στη Βαλκανιάδα. Η μεγάλη σημασία που είχαν αυτοί οι αγώνες, του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Λυκείων, είναι ότι, πέραν του ότι συμμετέχουν 2 χώρες (Ελλάδα και Κύπρος) και είναι όλοι έφηβοι και νεάνιδες, αλλά για τα παιδιά που είναι στους παίδες (της δευτέρας τάξης Λυκείου), ήταν πρόκριση για την Βαλκανιάδα.

Επειδή δεν έγινε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και η Βαλκανιάδα θα γίνει νωρίς, ο ΣΕΓΑΣ αποφάσισε αυτός ο αγώνας να είναι και πρόκριση για τη Βαλκανιάδα. Από τη Δράμα, αυτοί που θα πάνε στη Βαλκανιάδα είναι: ο Λάζαρος Ουρούμης, ο οποίος είναι ο 1ος Έλληνας στα Λύκεια (γιατί ο πρώτος που πέρασε ήταν Κύπριος). Η θέση του αυτή του δίνει το εισιτήριο για τη Βαλκανιάδα με τη Εθνική Ελλάδος.

Η δεύτερη συμμετοχή στη Βαλκανιάδα είναι η Μελίνα Γρηγοριάδου στο ακόντιο, τρίτη συμμετοχή ο Λεωνίδας Σιδηρόπουλος στο ύψος και τέταρτη συμμετοχή η Αναστασία Κιόρογλου πρώτη στα 2.000 μ. στιπλ. Όλοι οι παραπάνω είναι γεννηθέντες το 2000 και θα συμμετέχουν στη Ρουμανία στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα.

Σημαντικοί οι Σχολικοί Αγώνες για τους αθλητές-μαθητές που κυνηγούν την εισαγωγή τους στα Ανώτερα και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα. Όσοι  διακριθήκαν ν και ανέβηκαν  στο βάθρο θα μοριοδοτηθούν. Συγκεκριμένα οι πρώτοι σε κάθε αγώνισμα με 10%, οι δεύτεροι με 8% και οι τρίτοι με 7%. Μάλιστα η μοριοδότηση αφορά στους Έλληνες μαθητές και δεν θα προσμετρηθούν οι Κύπριοι. Συνολικά από την Κύπρο θα συμμετάσχουν 18 μαθητές και 18 μαθήτριες.

Σε ότι αφορά τις επιδόσεις των  Δραμινων αθλητών η  Μελίνα Γρηγοριάδου έριξε το ακόντιο στα 50,58 μ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κάνοντας μια ακόμα σπουδαία ρίψη.Στα 2.000 μ στιπλ είχαμε χρυσό μετάλλιο για την Αναστασία Κιόρογλου από το Δοξάτο, χάλκινο μετάλλιο για την Εύη Μουρούζη και τέταρτη θέση για την Αποστολία Τσιτσάκη και οι τρεις μαθήτριες από το Δοξάτο.

Στα 110 μ. με εμπόδια, ο Παύλος Μπόιτσιος κατέκτησε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο και την 3η θέση πήρε ο Ανδρέογλου Άγγελος –Τζανής

Στη δισκοβολία ο Λάζαρος Ουρούμης πέταξε το δίσκο στα 55,64 μ. και πήρε τη δεύτερη θέση

Στο ύψος ο Λεωνίδας Σιδηρόπουλος με απόδοση 1,98 μ. κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Πρώτος ήταν ο Αντώνιος Μέρλος ο οποίος ξεπέρασε τα 2,15 μ και στη συνέχεια δοκίμασε στα 2,18 για να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ.

Στα 400 μ. η Νικολέτα Κυνατίδου πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Δραμινών αθλητών:

110 μ. εμπ.

Ο Παύλος Μπόιτσος από το 2ο ΓΕΛ Δράμας κατέκτησε τη 2η θέση και ο Ανδρέογλου Άγγελος – Τζανής από το Λ.Τ. Νικηφόρου την 3η θέση. Αναλυτικά οι 3 πρώτοι.

Τζιακούρης (Κύπρος) 11.14

Μποϊτσιος (Δράμας) 14.33

Ανδρέογλου (Δράμας) 14.47

400μ. εμπόδια

Στα 400 μ. ο Γκουρουριάν Αλέξανδρος από το 1ο ΓΕΛ Δράμας , έμεινε στη 10η θέση με χρόνο στα  προκριματικά 1:00.61

σιδηροπουλοσ λεωνιδασ

Στο Ύψος ο Σιδηρόπουλος Λεωνίδας από το 2ο ΓΕΛ Δράμας   κατέκτησε τη 2η θέση με   1.98μ. και ο Κουρσιούμης Νικόλαος από το 1ο ΓΕΛ Δράμας , δεν κατάφερε να ξεπεράσερι το 1,67.

Στο Επί κοντώ ο Ανδρέογλου Αντώνιος από τις Λ.Τ. Νικηφόρου δεν τα κατάφερε να ξεπεράσει τα 4 μ. και έμεινε  πίσω.

Στη Σφαίρα ο Χότζα Αλμπέρτο από το 1ο ΕΠΑΛ Δράμας  κατέκτησε την 11η θέση με επίδοση 13.78m

ουρουμησ

Στη Δισκοβολία ο Λάζαρος Ουρούμης από το 2ο ΓΕΛ Δράμας, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Αναλυτικοί οι τρεις πρώτοι.

Κονιαράκης (Κύπρος) 66,37 μ.

Ουρούμης (2ο ΓΕΛ Δράμας) 55,64 μ.

Γεννίκης (Αριστοτέλειο) 54,12 μ

Αθλήτριες

Στα 100μ. η Παππή Βερονίκη του ΓΕΛ Δοξάτου δεν αγωνίστηκε.

Στα 400μ. η Νικολέτα Κυνατίδου από το 4ο ΓΕΛ Δράμας τερμάτισε 3η και πήρε το χάλκινο  μετάλλιο με χρόνο 59.08. Αναλυτικοί οι 3 πρώτοι.

Κούλλια (Δωδεκανήσου) 58.68

Καλογήρου (Κύπρος)58.77

Κυνατίδου (Δράμας) 59.08

Στα 800μ. η Ιγνατίου Ευαγγελία του ΓΕΛ Δοξάτου τερμάτισε 7η με χρόνο 2:25.14 και η Σωτήρ Ελένη 1ο ΓΕΛ Δράμας έκανε DNS

Στα 3.000μ. η Τσαγκουρίδου Βαρβάρα από το 3ο ΓΕΛ Δράμας   τερμάτισε στην 7η θέση με χρόνο  11:06.17

κιορογλου αναστασια 1

Στα 2.000μ. στιπλ. Στις 4 πρώτες θέσεις τερμάτισαν Δραμινές αθλήτριες

Η Κιόρογλου Αναστασία από το 3ο ΓΕΛ Δράμας τερμάτισε στην 1η θέση, η Μουρούζη Εύη από το 3ο ΓΕΛ Δράμας τερμάτισε στην 3η θέση και η Τσιτσάκη Αποστολία στην 4η θέση με χρόνο 7.58.07. Αναλυτικά οι τρεις πρώτες.

Κιόρογλου (Δράμα) 7.18.00

Ιατροπούλου (Πάτρας) 7.27.29

Μουρούζη (Δράμα) 7.38.46

γρηγοριαδου μελινα

Ακόντιο

Χρυσό μετάλλιο για την Μελίνα Γρηγοριάδου από το 2ο ΓΕΛ Δράμας με ρίψη στα 50,58 μ. Αναλυτικά οι 3 πρώτες.