Home > Αθλητικά > Τζούντο – Βαλκανικό πρωτάθλημα Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Δραμινός Σίμος Γεωργιάδης

Τζούντο – Βαλκανικό πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε

ο Δραμινός Σίμος Γεωργιάδης

Το Σαββατοκύριακο 30-31 Μαρτίου η ομάδα αθλητών της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τζούντο αντιπροσώπευσε την χώρα μας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ανδρών/ γυναικών που διεξήχθη στην Αλβανία και συγκεκριμένα στα Τίρανα.

TZOYNTO1

Πέντε μετάλλια ήταν ο απολογισμός του ελληνικού τζούντο και ανάμεσά στα μετάλλια ήταν και ο Δραμινός, Σίμος Γεωργιάδης ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα -100 κιλά. Η Αριστέα Δήμου ήταν δεύτερη στην κατηγορία των -70 κιλών, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Ελένη Καρανίκα (-52κ.) Μαριάνθη Σκορδά (-63κ.) και Γεωργία Διαμαντή (-70κ.).

Ακόμη από ελληνικής πλευράς η Παρασκευή Στραγάλη ήρθε 7η στα -52 κιλά

Η πορεία του Δραμινού τζουτόκα, Σίμου Γεωργιάδη  αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά λαμπρή μέσα στο τατάμι, καθώς στο βραχύ διάστημα της αγωνιστικής καριέρας του στο άθλημα (μόλις 2,5 χρόνια) έχει ήδη ταράξει τα νερά της κατηγορίας του στον ελλαδικό χώρο, με πλήθος διακρίσεων σε διεθνή και εγχώρια τουρνουά.

TZOYNTO

Αποκορύφωμα της μέχρι σήμερα πορείας του αποτελεί η κατάκτηση της 3ης θέσης στο Πρωτάθλημα Ελλάδος για δύο συνεχόμενα έτη (2017,2018) και του ασημένιου μεταλλίου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών 2018. Ο Δραμινός αθλητής πρόσθεσε με την τελευταία του εμφάνιση την περασμένη βδομάδα ακόμη ένα ακόμη “βαρύ” μετάλλιο στην συλλογή του.

Η συνάντηση του Γεωργιάδη στο 1ο ματς με τον Πάντιτς Ντανίλο (Μαυροβούνιο) στο φετινό πρωτάθλημα κρίθηκε μοιραία, στερώντας του την ευκαιρία για συμμετοχή στο μεγάλο τελικό. Ο δρόμος όμως που χαράζει ο Γεωργιάδης με τον κόπο και τον ζήλο του είναι πολλά υποσχόμενος, με βλέψεις και στόχους φυσικά να κυνηγήσει τις μεγαλύτερες διοργανώσεις του αθλήματος, παρά τις αντίξοες συνθήκες και τα καθημερινά προβλήματα μέσα στον ελληνικό αθλητισμό.