Home > Αθλητικά > 1η δύναμη στην Περιφέρεια ΑΜΘ ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας Σάρωσε για άλλη μια φορά τα μετάλλια στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα

1η δύναμη στην Περιφέρεια ΑΜΘ

ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας

Σάρωσε για άλλη μια φορά τα μετάλλια στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα

Μεγαλειώδης ήταν η εμφάνιση της Αγωνιστικής ομάδας του Κολυμβητικού Ομίλου Δράμας στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κατηγοριών που διεξήχθησαν από τις 11 έως και τις 22 Ιουλίου 2019 στη Θεσσαλονίκη και στο Βόλο, καθώς και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που διεξήχθη από τις 26-28 Ιουλίου 2019 στα Ιλίσια.

Η συγκομιδή μεταλλίων και βαθμών ήταν άκρως εντυπωσιακή. Στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κατηγοριών ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας συμμετέχοντας με 28 αθλητές και αθλήτριες, προερχόμενοι όλοι από τα σπλάχνα του συλλόγου κατέκτησε 4 χρυσά, 5 αργυρά, 4 χάλκινα μετάλλια και συνολικά 599 βαθμούς, γεγονός που τον κατατάσσει ως 9ο σύλλογο πανελληνίως στην κατάταξη του AGE GROUP ανάμεσα σε 120 ομάδες, 2ο επαρχιακό σύλλογο και 1η δύναμη στην Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας & Θράκης. Επίσης στη γενική βαθμολογία των αγοριών ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας κατέλαβε την 3η θέση πανελληνίως συγκεντρώνοντας 487 βαθμούς.

Συγκεκριμένα:

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων συμμετέχοντας με τους :

Βασιλειάδου Ευφροσύνη, Βασιλείου Ηλία, Δερβεντλή Κυριακή, Καλούδη Γεώργιο, Καράογλου Κλεάνθη, Κιορσάββα Μιλτιάδη, Μπακάλη Δημήτριο, Πλατάνου-Ζάπρη Μαρκέλα, Τσαρτσάλη Βασιλική και Τσοκακτσίδου Κυριακή στους βαθμολογούμενους τελικούς συμμετείχαν :

• Ο Καλούδης Γεώργιος που κατέλαβε την 2η θέση στα 200μ.πεταλούδα και την 4η θέση στα 100μ. πεταλούδα.
  • Ο Κιορσάββας Μιλτιάδης που κατέλαβε την 9η θέση στα 200 Μ.Α και την 12η θέση στα 200μ. ελεύθερο.
  • Ο Μπακάλης Δημήτριος που κατέλαβε την 7η θέση στα 200μ. πεταλούδα, την 15η θέση στα 400μ. ελεύθερο και την 16η θέση στα 1500μ. ελεύθερο.
  • Η Βασιλειάδου Ευφροσύνη που κατέλαβε την 14η θέση στα 200μ. ελεύθερο.
  • Η Τσοκακτσίδου Κυριακή που κατέλαβε την 10η θέση στα 100μ. ύπτιο και την 13η θέση στα 50μ. ύπτιο.
  • Η σκυταλοδρομία 4Χ200 ελεύθερο Παίδων που κατέλαβε την 7η θέση.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων- Παγκορασίδων Α΄ συμμετέχοντας με τους :

Κουμπατή Σοφία, Κωνσταντινίδου Ιωάννα, Μιχαηλίδη Βασίλειο, Μπόχουα Αλέξανδρο, Ορφανίδου Ελένη και Τοπχαναλή Μιχαήλ στους βαθμολογούμενους τελικούς συμμετείχαν:

• Ο Μιχαηλίδης Βασίλειος που κατέλαβε την 1η θέση στα 50 και 100μ. πεταλούδα, καθώς και την 3η θέση στα 100μ. ελεύθερο.

Ο χρόνος του δε στα 50μ. πεταλούδα αποτελεί όριο Προ-εθνικής Ελλάδος.

• Ο Τοπχαναλής Μιχαήλ που κατέλαβε την 4η θέση στα 100μ. πρόσθιο και στα 200μ. πεταλούδα και την 7η θέση στα 200μ. πρόσθιο.
  • Η Κωνσταντινίδου Ιωάννα που κατέλαβε την 7η θέση στα 1500μ. ελεύθερο, την 8η θέση στα 800μ. ελεύθερο και την 15η θέση στα 400μ. ελεύθερο.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β΄ συμμετέχοντας με τους :

Άρμεν Μαρία, Ετόγλου Χαράλαμπο, Θεοδώρου Χριστίνα, Καζάκη Λεόντιο, Μαδεμλή Κωνσταντίνο, Μενζιλτζίδη Γεώργιο, Μπανιώτη Γεώργιο, Μυλωνά Δημήτριο, Νίκογλου Νικόλαο, Τάσκο Δημήτριο, Παυλίδου Μαρία-Δέσποινα και Χριστοφορίδη Μιχαήλ στους βαθμολογούμενους τελικούς συμμετείχαν:

• Οι σκυταλοδρομίες 4Χ100μ. Μ.Ο, 4Χ100μ. ελεύθερο που κατέλαβαν την 1η θέση, καθώς και η σκυταλοδρομία 4Χ200μ. ελεύθερο Παμπαίδων που κατέλαβε την 3η θέση. Επίσης η σκυταλοδρομία 4Χ100μ. Mixed Παμπαίδων-Παγκορασίδων που κατέλαβε την 2η θέση.
  • Ο Μπανιώτης Γεώργιος που κατέλαβε την 2η θέση στα 200 & 400μ. Μ.Ο, καθώς και στα 100μ. πεταλούδα.
  • Ο Νίκογλου Νικόλαος που κατέλαβε την 3η θέση στα 800μ. ελεύθερο, την 5η θέση στα 400μ. ελεύθερο, καθώς και την 7η θέση στα 200μ. ελεύθερο.
  • Ο Τάσκος Δημήτριος που κατέλαβε την 3η θέση στα 200μ. πεταλούδα, την 6η θέση στα 50 & 100μ. πεταλούδα.
  • Η Παυλίδου Μαρία-Δέσποινα που κατέλαβε την 4η θέση στα 400 & 800μ. ελεύθερο καθώς και την 8η θέση στα 200μ. ελεύθερο.
  • Ο Χριστοφορίδης Μιχαήλ που κατέλαβε την 6η θέση στα 200μ. ύπτιο, την 7η θέση στα 400μ Μ.Α, καθώς και την 10 θέση στα 200μ. Μ.Α.
  • Ο Μενζιλτζίδης Γεώργιος που κατέλαβε την 7η θέση στα 100μ. ύπτιο και την 16η θέση στα 50μ. ύπτιο.
  • Ο Μαδεμλής Κωνσταντίνος που κατέλαβε την 9η θέση στα 100μ. πεταλούδα, καθώς και την 13η θέση στα 50 & 200μ. πεταλούδα.
  • Η Θεοδώρου Χριστίνα που κατέλαβε την 13η θέση στα 400μ. Μ.Α, την 14η θέση στα 200μ. Μ.Α, καθώς και την 15η θέση στα 400μ. ελεύθερο.
  • Ο Ετόγλου Χαράλαμπος που κατέλαβε την 16η θέση στα 1500μ. ελεύθερο.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων  ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας (ΚΟΔ) συμμετέχοντας με 2 αθλητές, κατέκτησε 1 χρυσό και 1 αργυρό μετάλλιο και συνολικά 78 βαθμούς.

Στους βαθμολογούμενους τελικούς συμμετείχαν:

• Η Κωνσταντινίδου Φωτεινή που κατέκτησε την 1η θέση στα 400μ. Μ.Α, την 2η θέση στα 200μ. Μ.Α και την 4η θέση στα 200μ. πρόσθιο.
  • Ο Κουμουνδούρος Μάριος που κατέκτησε την 4η θέση στα 400μ. Μ.Α, την 7η θέση στα 200μ. πρόσθιο και την 12η θέση στα 200μ. Μ.Α.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι περισσότεροι αθλητές και αθλήτριές του ΚΟΔ κατάφεραν να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους ανεξάρτητα με το αν συμμετείχαν ή όχι στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Τα αποτελέσματα αυτά  ήρθαν ως επιβράβευση για  τους κόπους και τις προσπάθειες των αθλητών και αθλητριών του ΚΟΔ που κατέβαλαν κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς, των προπονητών τους, καθώς και των γονέων τους.

Ο Πρόεδρος, Σταύρος Καρασαββίδης και ο Γραμματέας Ευάγγελος Τοπχαναλής εκ μέρους όλου του Διοικητικού Συμβουλίου του Κολυμβητικού Ομίλου Δράμας συγχαίρει όλα τα παιδιά του για την επιτυχημένη παρουσία τους στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα, τους προπονητές τους κ. Σταύρο Αβραμίδη και κ. Σπύρο Σανοζίδη για την προσπάθεια που κατέβαλαν όλη τη χρονιά για να προετοιμάσουν  όσο το δυνατόν καλύτερα την ομάδα, καθώς και για την υποδειγματική συμπεριφορά όλων, σε όλες τις αποστολές.

Επίσης συγχαίρει και όλους τους προπονητές του συλλόγου που έκαναν αυτά τα παιδιά να αγαπήσουν το νερό μαθαίνοντάς τα να κολυμπούν και να αναδειχτούν στα αγωνιστικά τμήματα του συλλόγου.

Το Δ.Σ. του ΚΟΔ εκφράζει επίσης τις ευχαριστίες του για μια ακόμα φορά τους χορηγούς-υποστηρικτές του, το KTIMA PAVLIDIS, την εταιρεία RAYCAP και το κατάστημα Δράμας ΓΕΡΜΑΝΟΣ, για την πολύτιμη βοήθεια και συμπαράστασή τους όλη τη χρονιά.