Home > Αθλητικά > Χανιά – Δόξα Δράμας 1-0- Ψάχνοντας βαθμούς στο πρωτάθλημα…

Χανιά – Δόξα Δράμας 1-0- Ψάχνοντας βαθμούς στο πρωτάθλημα…

Χανιά – Δόξα Δράμας 1-0

Ψάχνοντας βαθμούς

στο πρωτάθλημα…

Του Γιάννη Κιοσίδη

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Δόξα στα Χανιά στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Super League2, με τους γηπεδούχους να βγάζουν μεγαλύτερο πάθος και ένταση στο 1ο ημίχρονο και να πετυχαίνουν και το γκολ της νίκης. Η Δόξα ανέβασε την απόδοσή της μετά το 65’, όμως δεν κατάφερε για ένα ακόμα παιχνίδι να πάρει βαθμό και έτσι μετρά τρεις ήττες στο πρωτάθλημα έχοντας δεχθεί έξι γκολ, ενώ δεν έχει καταφέρει να σκοράρει σε τρία ενενηντάλεπτα.

Η Δόξα ηττήθηκε στα Χανιά γιατί σ’ ένα ακόμα παιχνίδι έδειξε ανήμπορη να αντιδράσει αγωνιστικά κάνοντας μία κακή εμφάνιση, ενώ της έλειπε η ποιότητα και οι λύσεις στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της.

Ο Χάμοντ ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο κορυφαίος για τη Δόξα, ο οποίος όμως δεν είχε τις «λύσεις» για να «ξεκλειδώσει» την αντίπαλη εστία. Το σίγουρο είναι ότι η Δόξα χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Με 4-1-4-1 παρέταξε την ομάδα ο Θανάσης Κολιτσιδάκης, έχοντας έξι αλλαγές στο αρχικό σχήμα από το προηγούμενο παιχνίδι της Δόξας με τον Διαγόρα. Κάτω από τα δοκάρια, ήταν ο δραμινός τερματοφύλακας Ηλιάδης που πραγματοποίησε και μια πολλή καλή εμφάνιση παίρνοντας πρώτη φορά φανέλα βασικού. Δεξιά, ήταν ο Μπολάκης και αριστερά ο Παπαργυρίου με τους Αγιώτη και Νασιμέντο στο κέντρο της άμυνας.

Μπροστά τους ήταν ο Αγγελόπουλος, ενώ η τετράδα του κέντρου ήταν οι Μπελεβώνης, Χάμοντ, Μένσα και Μαυρίας. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Βουγιακλίγια.

Από το αρχικό σχήμα, σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, έλειπαν οι Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Κουκόλης, Φυτόπουλος, Σαμπανίδης και φυσικά ο Κόντος, ο οποίος έμεινε στην Δράμα χωρίς να υπάρχει επίσημη ενημέρωση για τον αποκλεισμό του από την αποστολή.

Οι γηπεδούχοι, μπήκαν δυνατά από την αρχή του αγώνα και στο πρώτο τέταρτο προσπάθησαν να απειλήσουν περισσότερο από την δεξιά πλευρά με τους Μπραμπίγια και Μασένα. Η Δόξα από την άλλη, περίμενε τους γηπεδούχους πίσω από την γραμμή του κέντρου και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Την πρώτη καλή ευκαιρία, δημιούργησαν τα Χανιά στο 22’ μετά από λάθος της άμυνας της Δόξας, όπου ο Διαμαντόπουλος βγήκε απέναντι από τον Ηλιάδη, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

doxa xania

Στο 24’, ο Ηλιάδης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε το απευθείας φάουλ του Μπραμπίγια.

Δυο λεπτά αργότερα, η Δόξα δημιούργησε την πρώτη της καλή ευκαιρία όταν ο Μαυριάς εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ, όμως ο Κουτζαβασίλης έδιωξε πάνω στη γραμμή, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Αγγελόπουλου σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.

Στο 38’, ήρθε το γκολ για τα Χανιά όταν Μπραμπίγια εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Διαμαντόπουλος με «ψηλοκρεμαστή» κεφαλιά, έκανε το 1-0. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Χάμοντ έκανε από δεξιά μια ατομική ενέργεια, βρήκε τον Μένσα όμως το σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή κατέληξε άουτ.

Στην επανάληψη στο 53’ ο Κάρλος μπήκε στην περιοχή του Ηλιάδη, πάσαρε στον Μασένα ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ, καθώς βρισκόταν υπό πίεση από τους αμυντικούς.

Στο 54′ ο τεχνικός της δραμινής ομάδας έκανε τριπλή αλλαγή προσπαθώντας να αλλάξει την εικόνα για τη Δόξα.

Στο 63′ το σουτ του Κάρλο πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ η Δόξα μετά το 64’ ανέβασε τις γραμμές της, πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο 67’ με σουτ του Μπελεβώνη, όμως ήταν χωρίς δύναμη.

Στα τελευταία λεπτά η Δόξα προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης έχοντας δύο απανωτά κόρνερ λίγο πριν το τέλος του αγώνα, όμως η κεφαλιά του Σαμπανίδη δεν απείλησε την εστία.

Το γκολ του Διαμαντόπουλου ήταν αρκετό για να δώσει την πρώτη νίκη στα Χανιά που πάει στους 6 βαθμούς, ενώ η Δόξα ακόμα «ψάχνεται» μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις:

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46’ Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Καμαρά (46’ Σωτηράκος), Πλέγας, Τριανταφυλλάκος (29’ λ.τ. Κάρλος), Σουντουρά, Μασένα (61’ Βρεττός), Μπραμπίγια (88’ Παναγιωτούδης), Διαμαντόπουλος.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Μαυρίας (54’ Βάντερσον), Παπαργυρίου (86’ Κουκόλης), Μπελεβώνης, Αγιώτης, Χαμόντ, Βουγιακλίγια (54’ Σαμπανίδης), Μπολάκης (54’ Σπυρόπουλος), Μενσά (71’ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος, Άντερσον